Sigarayı bırakmada takviyelerin rolü

Sigarayı bırakmada takviyelerin rolü

C, E, A, B vitaminleri ve kalsiyum, sigara içen veya bırakmak isteyen insanlar için gerekli vitamin ve minerallerdir. Şimdi, her birinin sigarayı bırakmadaki rolüne bakalım.

Sigaranın etkileri

Akciğer hasar
Kalp hastalıkları
Doğurganlık sorunları
tehlikeli gebelik riski
tip 2 diyabet riski
Bağışıklık sisteminin zayıflaması
Görme bozuklukları
ağız ve dış hastalıkları
cilt ve saç hastalıkları
kanser riski

Sigarayı bırakmak için yararlı olan vitamin ve mineraller

C, E, A, B vitaminleri ve kalsiyum, sigara içen veya bırakmak isteyen insanlar için gerekli vitamin ve minerallerdir. Şimdi, her birinin sigarayı bırakmadaki rolüne bakalım.

C vitamini

C Vitamini

Uzmanlar, sigara içenlerin sigara içmeyenlere oranla daha düşük C vitamini seviyelerine sahip olduğunu söylüyor. Ortalama olarak, sigara içmeyen bir kişinin günde yaklaşık 1.000 miligram C vitaminine ihtiyacı olurken, sigara içen bir kişinin yaklaşık 3.000 miligrama ihtiyacı vardır. Sigara içmek vücudun C vitaminini yüzde kırk kadar azaltır, bu nedenle bu vitaminin eksikliği zamanla büyük sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu vitamin nikotine bağlanır, daha sonra kolayca süzülür ve karaciğer ve böbrekler yoluyla atılır. Kısa bir süre fazladan C vitamini almak nikotin ihtiyacını azaltmaya yardımcı olur.
C vitamini, akciğerleri sigara dumanının neden olduğu oksidatif stresten koruyabilen güçlü bir antioksidandır. Ne kadar çok sigara içerseniz, C vitamininin antioksidan etkisine o kadar çok ihtiyacınız olacak. Birçok beslenme uzmanı, sigara içiyorsanız C vitamini içeren takviyeleri almanızı önerir.

E vitamini

E vitamini, güçlü bir antioksidandır. Bu vitamin vücudun her hücresinde bulunur . Kalp-damar sağlığı ve kalp krizlerini önlemek için çok önemlidir. Kalbin sigara içerken yaşadığı stres nedeniyle, bu vitaminin varlığı kalp problemlerini önlemek için çok önemlidir. Sigara içenlerde kalp krizini önlemeye yardımcı olmanın yanı sıra E vitamininin antioksidan özellikleri solunum sisteminin hasarını azaltmaya yardımcı olabilir.
Sigara içmek vücutta oksidatif stresinin artmasına neden olduğu söylenir. Bu nedenle, bu durumlarda vücudun normalden daha fazla E vitamini de dahil olmak üzere diğer antioksidanlara da ihtiyacı vardır. Sigara içmenin E vitaminini azalttığına dair kanıtlar var. Yapılan araştırmalara göre E vitamini içeren takviyeleri almak, sigaranın neden olduğu oksidatif stresi azaltabilir.

A vitamini

A vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir ve nikotini bıraktığında vücudun sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Ayrıca vücudu kansere karşı bir dereceye kadar koruyabilir. Ancak yapılan araştırmalara göre, bu vitaminin normal miktarından fazla alınması sadece sigarayı bırakmak isteyenler için öneriliyor. Yeşil yapraklı sebzeler ve turuncu veya sarı meyveler gibi gıdalardan elde edilen doğal A vitamini, tabletler veya takviyeler yoluyla alınan A vitamininden daha iyi emilir.

Kalsiyum

2000 yılında yapılan araştırmalar, nikotinin kalbe ve akciğerlere verdiği zararın yanı sıra osteoporoz riskini de artırabildiğini göstermektedir. Vücut ve kemik sağlığı için önemli bir mineral olan kalsiyum, nikotin ile vücudumuzdan uzaklaştırılır. Kalsiyum takviyelerini alarak veya doğal kalsiyum alımınızı arttırsada, sigara içmek kalsiyumun faydalarını etkisiz hale getirir.

B vitamini

B vitamini

Sigara içmek vücudun folik asit, B6 vitamini ve B12 vitamini dahil olmak üzere birkaç B vitaminin kaybetmesine neden olur. B vitamini içeren takviyeleri almak vücuttaki bu vitaminlerin eksikliğini önlemeye yardımcı olabilir. Güvenilir kaynaklara dayalı çeşitli çalışmalar, sigara içenlerin kan dolaşımındaki B vitamini konsantrasyonunun daha düşük olduğunu göstermektedir. Sigara içenler genellikle stresi sigara tüketmek için motive edici bir faktör olarak iletirler. B vitaminleri, bir kişinin ruh halini dengelemeye ve böylece sigarayı bırakmaya yardımcı olabilecek anti-stres vitaminleri olarak bilinir.

NBS superfood besin takviyesi

NBS Superfood Sindirim Sisteminin Iyileştirmesi

Doğal takviyeler direkt olarak sigarayı bırakmanıza yardımcı olmaz, sigara içme alışkanlığınız varsa vücudunuzdaki bazı vitamin ve besin maddelerinin eksildiğini bilmelisiniz. Bazı takviyeleri almak, vücudun sigaranın yan etkileriyle savaşmasına yardımcı olur. Bazı takviyeler, vücuttaki stresi azaltarak sigarayı bırakmada da etkili olabilir. Sigarayı bırakmak için gerekli olan vitamin ve minerallerin çoğunu içeren bu takviyelerden biri NBS superfood besin takviyesidir. Bu takviye doğal olarak üretilir ve sigaranın tüketmesinden kaynaklanan eksiklikleri giderebilir. NBS superfood besin takviyesi, sigarayı bırakmak için gereken tüm mikro besinleri sağlayabilen yeterli miktarda C, E, A, B grubu vitaminleri ve kalsiyum içerir.

Son söz

Şimdiye kadar sigarayı bırakmanın birçok yolunu tanıttık. Besin Takviyesi kullanmak, insanların sigarayı bırakmalarına veya vücutlarında sürekli sigara içmekten kaynaklanan eksiklikleri azaltmalarına yardımcı olabilecek zararsız yollardan biridir. Bu yazıda, sigarayı bırakmak için takviyelerin rolünü inceledik. İlk olarak, sigara tüketiminin on tane yan etkisini gördük. devamında, sigarayı bırakmak için gerekli olan tüm vitamin ve besin maddelerini inceledik. Son olarak, sigara içenlerin ihtiyaçlarına uygun takviyeleri almaktan bahsettik. Bu takviyelerin Sigarayı bırakmada etkili olabilmesi için gerekli olan vitamin ve mineralleri içermesi gerektiğini gördük.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares