E Vitamini

Giriş

Bilimsel adı ” Tokoferol ” olan E Vitamini, vücut sağlığında büyük rol oynayan ve yağda çözünen bir vitamin türüdür. Antioksidan özelliklere sahip olmakla birlikte vücudun dokularını ve hücrelerini birtakım kimyasal bileşiklere karşı korur. E vitamini ayrıca serbest radikallerin zararlı etkilerini ortadan kaldırabilir veya en aza indirebilir.

E Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

E Vitamini Hangi Meyvelerde Mevcuttur?

Aşağıdaki besinler E vitamini açısından zengindir:

 • Somon balığı
 • Alabalık
 • Morina balığı
 • Istakoz
 • Kaz eti
 • Yengeç

E Vitamininin Doğal ve Suni (Yapay) Yapısı

“Tokoferoller” ve “tokotrienoller”den oluşan ve bir kısmı besin olarak da tüketilebilen sekiz çeşit yağda çözünen bileşiğe E vitamini adı verilir. bu vitaminin kimyasal formülü C29H50O2 olup 29 karbon, 50 hidrojen ve 2 oksijenden oluşmaktadır. Kimyasal yapısında bir benzen halkası ve “piran” adı verilen oksijenli heterosiklik halka bulunur. Benzen halkası ayrıca 3 metil grubu ve bir hidroksilden oluşur.

bu vitaminin sentetik formu uzun süre saklanamaz çünkü sıcaklık, ışık ve oksijendeki artış kimyasal yapısını etkiler ve hatta bu yapıyı değiştirebilir.

Bu vitamini içeren takviyeler sentetik bir yapıya sahiptir ve çoğu alfa-tokoferolden oluşur. Bazı takviyeleri de multivitamin formundadır, bu nedenle yapılarında tokoferollere ek olarak tokotrienoller de bulunabilir.

Takviyelerdeki tokoferoller, antioksidan özelliklerini ve uzun ömürlerini korumak için genellikle ester formundadır. Takviyeler vücuda girdiğinde, tokoferollerin esterleşmiş kısımları hidroliz yoluyla vücut tarafından emilir ve alfa-tokoferol formundaki E vitamini işlevine devam eder.

Alfa-tokoferol, bu vitaminin sentetik bir şeklidir ve vücut üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Bu etkiler arasında, vücudun farklı bölgelerinde artan felç ve kanama riski örnek gösterilebilir. Bazı durumlarda erkeklerde prostat kanserine neden olabilir. Yazımızın “Fazla E Vitamini Almanın Yan Etkileri” başlıklı bölümünde, bu vitamini gereğinden fazla kullanmanın olumsuz etkilerini anlatmaya çalışacağız.

E Vitamini Takviyelerini Almanın En Uygun Zamanı

İhtiyaç duyduğunuz E vitaminini beslenme yoluyla alamıyorsanız, vitamin takviyeleri almaya başlamanız size yardımcı olabilir. Yağda çözünen bir vitamin olduğu için E vitamini takviyelerinin akşam veya öğle yemeği esnasında alınması önerilir. Çünkü bu durumda E vitamini besinlerdeki yağlarda çözünür, sindirim sistemine girer ve emilim süreci daha kolaylaşır.           

E Vitamininin Vücuttaki İşlevi

E vitamini vücutta en çok kas, karaciğer ve yağ dokusunda depolanır. Bu vitamin antioksidan özelliklere sahip olmakla birlikte vücudun dokularını ve hücrelerini bazı kimyasal bileşiklere karşı korur. Tokoferol ayrıca serbest radikallerin zararlı etkilerini ortadan kaldırır veya en aza indirir. Doymamış lipidlerin oksidasyonunu önler. Bununla birlikte hücre zarı lipidlerini korur. Dolayısıyla bu vitamin kas, kalp ve sinir hücresi zarlarının bakımında önemli bir rol oynar.

Vücutta E Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

E vitamininin vücudumuzdaki eksikliği durumunda şu belirti ve semptomlar görülebilir:

 • Kas Güçsüzlüğü
 • Yürüyüşte dengesizlik
 • Kas Uyuşması
 • Görmede azalma
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması

Fazla E Vitamini Almanın Yan Etkileri

Bu vitaminin sentetik formunun aşırı kullanımı vücut için tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Mide bulantısı, yorgunluk, hâlsizlik, ishal, bağırsak krampları, bulanık görme, cilt alerjileri, baş ağrısı, idrarda artan kreatin yoğunluğu ve gonadların işlev bozukluğu gibi sorunlar, söz konusu aşırı kullanımın neden olabileceği sonuçlardır.

Ayrıca okuyun: Çok Fazla Vitamin Almanın Yan Etkileri Nelerdir?

E vitamininin vücutta çok fazla olması, pıhtılaşmayı önleyici özelliklerin gelişmesine bağlı olarak aşırı kanamaya neden olabilir. Ayrıca fazla miktarda alınan E vitamini takviyesi vücuttan atılmaz. Bu da uzun vadede vücut için çok zararlı olabilir çünkü bu takviyeler alfa- tokoferoller ve tokotrienoller gibi bileşikler içerir ve bu bileşikler vücut üzerinde olumsuz etkilere neden olur. Artan felç riski, bu vitamini aşırı almanın sebep olduğu bir başka yan etkidir. Genel olarak bu yan etkiler, insanlar uzun süre ve uygun olmayan dozlarda E vitamini takviyesi aldığında ortaya çıkabilmektedir.

Farklı Yaş Grupları İçin İhtiyaç Dâhilinde Önerilen E Vitamini Miktarı

Doğumdan 6 aya kadar

Günde 4 mg

7 ila 12 ay arası

Günde 5 mg

1 ila 3 yaş arası çocuklar

Günde 6 mg

4 ila 8 yaş arası çocuklar

Günde 7 mg

9-13 yaş arası çocuklar

Günde 11 mg

14 ila 18 yaş arası ergenler

Günde 15 mg

Yetişkinler

Günde 15 mg

Hamile kadınlar

Günde 15 mg

Emziren kadınlar

Günde 19 mg

E Vitamini ve Kilo Alımı

E Vitamini ve Kilo Alımı

Kilo problemleri yaşayan kişiler bu vitamine genellikle diğer insanlardan daha fazla ihtiyaç duymaktadırlar çünkü obezite vücutlarındaki oksidatif stresi arttırır. Serbest radikaller ve antioksidanlar arasında bir denge olmadığı zaman vücuttaki oksidatif stres miktarı artar. Bu durum kalp hastalığı, diyabet ve yüksek tansiyon gibi sorunlara sebep olabilmektedir. Tokoferol alarak bu rahatsızlıkları azaltabilirsiniz.

Cilt, Saç ve Tırnaklar İçin E vitamini

E vitamini vücudun protein üretmesine yardımcı olur. Saçın, ana yapı maddesi olarak keratinden oluştuğu görülür. Bu nedenle yeterli tokoferol almak saçın korunmasına ve büyümesine yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, saçların kırılgan olması veya saçkıran gibi problemler bu vitaminin vücuttaki eksikliğine bağlıdır. bu vitamin çok güçlü bir antioksidandır, bu nedenle saçların erken beyazlamasını önler.

Çoğu cilt kremi E vitamini içerir çünkü bu vitamin cildin tazelenmesini sağlar ve ayrıca cilt kırışıklıklarının giderilmesinde de faydalıdır. Aynı zamanda birçok cilt hastalığını ve cilt yaralarını iyileştirebilir.

Tokoferol tırnakların renginin değişmesini, özellikle de sararmasını engeller ve tırnaklara zarar veren serbest radikalleri kontrol eder.

E Vitamini Hangi Vitamin veya Minerallerle Birlikte Alındığında Daha Güçlü Bir İşleve Sahiptir?

E vitaminini A ve C vitaminleri ile birlikte almak daha sağlıklı bir sonuç verebilir çünkü vücutta üç antioksidan oluşturduğu gibi vücut yapısını kanser ve kardiyovasküler hastalıklara karşı da korur. Ayrıca A ve E vitaminlerinin aynı anda kullanılması, vücudun A vitamininin özelliklerini de daha iyi kullanmasını sağlayabilir.

NBS Superfood Takviyesinde E Vitamini

NBS Superfood Takviyesinde E Vitamini

NBS Superfood takviyesi vücut işlevleri için gerekli vitamin ve mineralleri içerir. Bu takviyedeki tüm mikro besinler doğaldır ve bu takviyede hiçbir kimyasal bileşik yoktur.

NBS Superfood besin takviyesinde ortalama olarak 0,92 mg doğal E vitamini bulunur. Bu takviyenin günlük tüketimi vücudun tokoferol ihtiyacını karşılayabilir. bu vitaminin vücuttaki etkisini arttıran besinler de NBS Superfood takviyesinde yer almaktadır. A ve C vitaminleri, E vitamini ile birlikte etkinliğini artıran bu besin takviyesinde yeterli miktarlarda bulunur. NBS Superfood’un bir özelliği de vücuttaki mikro besin miktarını dengelemesidir. Vücut sisteminin işleyişine ve güçlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, NBS Superfood gluten içerdiğinden ötürü glutene hassassiyeti olan kişilerde buna bağlı olarak bazı yan etkilere sebep olabilir. Çölyak hastalığına (tahıl alerjisi) sahip kişilerin kullanımı için uygun değildir.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares