KARACİĞER YAĞLANMASININ TEDAVİSİ

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Karaciğer

Karaciğer Yağlanması , zamanında tedavi edilmediği takdirde ciddi hasara yol açabilen bir hastalıktır. Kilo kaybı ve fiziksel aktivite dahil olmak üzere bu karaciğer hastalığını tedavi etmenin farklı yolları vardır. Evde bazı etkili besinleri ve vitaminleri tüketmek bu yollardan biridir. Ayrıca şifalı nitelikte bitkilerden yararlanmak ve geleneksel tıbbın tavsiyelerine uymak da karaciğer yağlanmasının önüne geçmek için faydalıdır.

Karaciğer Yağlanmasını Tedavi Etmenin Yolları

Aşağıdakiler, karaciğer yağlanmasını tedavi etmenin bazı temel ve önemli yollarıdır. Hastanın, kısa sürede iyileşmesi için farklı yöntemler kullanmasının yanı sıra bu ipuçlarına uyması da pekâlâ yardımcı olur.

Kilo problemleri yaşıyorsanız, günlük kalori alımınızı azaltmak bu noktada size yardımcı olabilir. Kalori azaltma, kilo vermenin ve hastalık kontrolünün anahtarıdır. İdeal olarak, bir kişi vücut ağırlığının %10’unu kaybedebilir. İlk kilonuzun %3 ila 5’ini kaybetseniz bile karaciğer yağlanması riski ideal düzeyde azalır.

Sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzı seçin. Meyve, sebze ve kepekli tahıllar gibi sağlıklı yiyecekler yiyin ve tüm kalori alımınıza dikkat edin. Ayrıca yüksek yağlı ve ağır yiyecekleri tüketmekten kaçının.

Egzersiz yapın ve daha aktif olun. Günde veya haftada en az otuz dakika egzersiz yapın. Daha önce düzenli egzersiz yapmadıysanız, önce uzman bir hekime danışın ve ardından egzersize başlayın.

Diyabetinizi kontrol edin. Şeker hastalığını kontrol altına almak için ilaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde alın ve açlık kan şekerinizi düzenli olarak gözden geçirin. Sigara ve nargileyi tüketmekten kaçının.

Karaciğerinize çok fazla baskı yapan alkol, reçetesiz satılan ilaçlar veya bazı kimyasal takviyeler gibi şeyleri kullanmayın.

Karaciğer Yağlanmasının Hızlı Tedavisi

Karaciğer yağlanması tedavisi için Gıda ve İlaç İdaresi tarafından henüz hiçbir ilaç onaylanmamıştır, ancak umut verici sonuçları olan birkaç ilaç üzerinde incelenme yapılmaktadır. Uzman bir hekime görünerek, ilaçların ve bazı faydalı takviyelerin yardımıyla daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Ayrıca karaciğer yağlanması nedeniyle siroz sorunu yaşayanlar için tedavi yöntemlerinden biri de organ naklidir.

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Ev Tedavileri

Vitamin Alımı

Vitamin Alımı

E vitamini ve antioksidan özelliklere sahip diğer vitaminler, karaciğer yağlanmasının neden olduğu hasarı azaltarak veya önleyerek koruyucu etki taşıyabilirler.

E vitamini takviyelerinin, karaciğer yağlanması hastalığından ötürü rahatsızlanmış kişiler için faydalı olduğuna dair bazı kanıtlar vardır. Ancak, bu vitaminin aşırı tüketimi tehlikelidir ve ölüme yol açabilir. Örneğin, E vitamini erkeklerde prostat kanseri riskini artırabilir.  Dolayısıyla bu karaciğer hastalığının tedavisi için belirtilen vitaminin gelişigüzel tüketilmesinden kaçınılmalıdır.

Kahve İçmek

Kahve İçmek

Araştırmalar, kahve tüketiminin karaciğer yağlanmasına sebep olan hasarı azaltabileceğini göstermiştir. Kahvenin, söz konusu rahatsızlığı nasıl etkilediği henüz bilinmiyor; ancak araştırmalara göre kahve, karaciğer iltihabıyla mücadelede rol oynayabilecek bazı bileşiklere sahiptir.

Omega-3 Takviyesi

Sağlığınız için faydalı etkilere sahip yağ türlerinden biri olan omega-3 yağ asitleri, yağlı balıklar ve birtakım kabuklu yemişler ile tohumlar gibi gıdalarda bulunan doymamış yağlardır. Kalp sağlığına yararları vardır ve karaciğer yağlanması olan kişiler için önerilir.

2016 yılında yapılan bir araştırma, omega-3 takviyeleri almanın karaciğerde yağlanmayı azaltabileceğini ve kan kolesterol seviyelerini düzenleyebileceğini göstermiştir. Bu çalışmada, günlük omega-3 alınması 830 ila 9000 mg olmuştur. Bu nedenle, omega-3 kullanım miktarını belirlemek için doktorlara danışmak daha güvenli bir çözümdür.

Şifalı Bitkilerle Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Çeşitli araştırmalar, karaciğer yağlanmasının tedavisine bitkiler, takviyeler ve baharatların yardımcı olduğunu göstermiştir. Karaciğer sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan bitkiler arasında zerdeçal, deve dikeni bitkisi, yeşil çay, şahtere otu, hindiba ve aguldikeni olarak bilinen alhagi maurorum bulunur.

Belirtmek gerekir ki şifalı bitkiler, karaciğer yağlanması için onaylanmış tıbbi tedaviler değildir. Bu yüzden yan etkileri olabileceğini unutmayın. Tüm bitkisel ürünler güvenli olmadığı için herhangi bir bitki veya bitkisel takviye almadan önce muhakkak uzman hekiminize danışmanız önemlidir.

Geleneksel Tıpta Karaciğer Yağlanması Tedavisi

1- Akşam yemeğinde marul, lahana, havuç ve turp içeren salatalar kullanmak ayrıca önem taşır.

2- Yemek esnasında veya yemekten sonra bilhassa çok soğuk su içmekten kesinlikle kaçınılmalıdır.

3- Günlük bir bardak kuru kayısı yaprağı kullanın.

4- Günlük bir bardak hindiba çayı tüketin.

5- Ada çayı kilo vermede ve karaciğer yağlanması tedavisinde oldukça etkilidir.

6- Bir çay kaşığı çörek otunu sabah aç karnına, akşam da biraz bal ile beraber tüketin. Bununla birlikte çörek otu çiğnemek veya tüketmeden önce ezmek daha elverişlidir.

7- Ekşi çay, kiraz, hünnap, sirke, koruk suyu, kadın tuzluğu suyu ve vişne suyu karaciğer yağını azaltmak için faydalıdır.

8- Bir veya iki yemek kaşığı süpürge otu kaynatılmalı, aç karnına tüketilmelidir.

Karaciğer yağlanması, tedavi edilmediği takdirde vücuda zarar verebilecek en yaygın hastalıklarından biridir. Şimdiye kadar bunun tedavisi için çeşitli yöntemler keşfedilmiş ve incelenmiştir. En önemlileri arasında beslenme değişikliği, yaşam tarzı ve egzersiz gelmektedir. İlaç tedavisi gibi yöntemlere ek olarak evde karaciğer yağlanması tedavisi için ipuçları vardır. Ayrıca şifalı otlar ve geleneksel tıp talimatına göre de iyileştirilebilen bir hastalıktır.

Karaciğer yağlanması tedavisinde, gerekli besinleri yeteri kadar alamıyorsanız, doğal besin takviyesi aracılığıyla vücudun eksik vitamin, mineral ve yağ asitlerinin eksikliğini giderebilirsiniz. NBS superfood besin takviyesi doğal kaynaklıdır. E vitamini içermesinin yanısıra tüketiciye karaciğer sağlığı için gerekli olan yağ asitlerinin mükemmel kombinasyonunu sağlayan omega 3, omega 6 ve omega 9 da içermekte olup tam koruma sağlar.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares