Karaciğer yağlanması nedir?

başlık

Hepatosteatoz olarak da bilinen karaciğer yağlanması (FLD), karaciğerde fazla yağın biriktiği ve zamanla sağlık sorunlarına neden olan bir hastalıktır. Hastalığın, her birinde hastanın farklı koşullar yaşadığı dört farklı şiddet derecesi vardır. Tedavi edilmediği takdirde, karaciğer yağlanması geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir.

Çoğu durumda, hastalık asemptomatiktir veya birkaç semptomu vardır.bu hastalık çoğu zaman karında ağrı ve krampa yol açar. Bu hastalığın belirtileri hastanın yüzünde de görülebilir. Zayıf kişiler ve kadınlar da bu yazıda anlatacağımız bazı farklı belirtiler vardır. Bu hastalığın doğru teşhisi klinik testler gerektirir. Ama aşağıdaki belirtiler gözlenerek bu hastalığın daha erken tedavi edilmesi mümkündür.

Karaciğer yağlanması çeşitleri

Karaciğer yağlanması çeşitleri

Bu hastalığın Evre-1 aşaması çoğunlukla yağlı ve sağlıksız yiyecekler yemekten kaynaklanır. Bu aşamada kişi egzersiz yaparak ve ilaç alarak bu hastalığın ilerlemesini önleyebilir.

bu hastalığın Evre-2, iltihaplanma ile ilişkilidir. Bu evrenin tedavisi, özel bir beslenme ve bir uzmanın talimatlarını izleyerek mümkündür.

Evre-3 aşamasında ,bir kişi daha fazla ağrı ve semptom hisseder. Bu aşamada, karaciğerin kronik iltihabı, karaciğer dokularının ülserasyonuna neden olur.

Karaciğerin Evre-4 aşaması zamanla gelişir ve önceki derecelerin semptomları ciddiye alınmadığında gelinen seviedir. Bu aşamada karaciğer çok küçülür ve kişinin karaciğer nakline ihtiyacı olur.

Karaciğer yağlanması riskleri

Karaciğer yağlanması riskleri

Karaciğer yağlanması  çoğu insan için büyük sorunlara neden olmaz ve normal karaciğer  fonksiyonuna müdahale etmez. Bununla birlikte, hastalığı olan kişilerin %7 ila %30’unda bu arıza  zamanla şiddetli hale gelir. Hastalık karaciğer sirozuna dönüşürse ciddi sorunlara neden olabilir. Karaciğer sirozu tedavi edilmezse karaciğer yetmezliğine veya karaciğer kanserine yol açabilir. bu hastalık , yemek borusu varisleri gibi başka risklere de neden olabilir.

bu hastalık üç aşamada ilerler:

Karaciğeriniz iltihaplanır (şişerek) bu iltihaplanma karaciğer dokusuna zarar verir. Bu aşamaya Steatohepatit denir.

Karaciğerin hasarlı kısmı yaralanır ve üzerinde yara izi (skar) kalır. Bu sürece fibrozis denir.

Bu aşamada geniş yara izi (skar) sağlıklı dokunun yerini alır. kişide karaciğer sirozu gelişir. Karaciğer sirozu, ciddi karaciğer hasarının sonucudur. Sağlıklı karaciğer dokusunun yerini alan yara dokusu, karaciğer fonksiyonlarını yavaşlatır. Sonunda bu, karaciğerin tamamen çalışmasını durdurabilir.

Zayıf Kişilerde karaciğer yağlanması belirtileri

Çalışmalar, buı hastalığın obez insanlara özgü olmadığını göstermektedir.  Zayıf kişiler, vücutlarında karaciğer yağlanmasını obez insanlara göre daha geç fark edebilir veya daha az semptom yaşayabilirler.Zayıf kişiler arasında, yüksek tansiyonu, diyabeti veya yüksek kolesterolü olanlarda karaciğer yağlanması daha olasıdır. İştahsızlık, karında ağrı , iltihaplanma, zayıflık, yorgunluk ve baş dönmesi bu hastalığın belirtileridir.

Yüzde görülebilen karaciğer yağlanması belirtileri

Sarılık olarak bilinen, gözün beyaz kısmı ve cildin sararması, vücuttaki şiddetli karaciğer yağlanmasının önemli bir belirtisidir. Tedavi edilmezse karaciğere zarar verebilir. Yüzde görülebilen diğer belirtiler arasında ,ciltte lekeler, burun çevresinde sivilce ve kırmızı akneler, dilde beyazlama, ağız kokusu, yüzde iltihap ve kızarıklık, göz altı morlukları , her türlü göz alerjisi kızarıklık, şişme veya kaşıntı gibi sayılabilir.

Kadınlarda karaciğer yağlanması belirtileri

Erkeklerde ve kadınlarda karaciğer yağlanması belirtileri çok farklı değildir. Menopozdaki kadınlar ve hamile kadınlar daha yüksek risk altındadır.  Karaciğer yağlanması olan hamile kadınlar yüksek tansiyona sahip olabilir ve erken doğum yaşayabilir. Ayrıca bu kişiler doğum sırasında ve sonrasında daha fazla kanama yaşayacaklardır.

Karaciğer yağlanması belirtileri

Karaciğer yağlanması belirtileri

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, muhtemelen karaciğer yağlanmanız vardır, ancak klinik incelemeler ve kesin tanı için bir doktora görünmelisiniz.

 • İştah azalması ve ya iştah kaybı
 • Zayıflık ve yorgunluk
 • Baş dönmesi ve baş ağrısı
 • Kilo kaybı
 • Ayakların şişmesi
 • Burun kanaması
 • Cilt kaşıntısı
 • Cilt yüzeyinde kahverengi veya kırmızı benler
 • Göz beyazında ve ciltte sarılık
 • Karnın ortasında veya sağ tarafında ağrı ve şişlik
 • Erkeklerde meme büyümesi
 • cildin bazı yerlerinde damarların görülmesi
 • Kötü ter kokusu
 • kurdeşen ve diğer cilt alerjileri
 • Ten renginin koyulaşması
 • Koltuk altı, yüz ve boyundaki sivilce ve lekeler
 • Öğrenmede zorluk ve konsantrasyon eksikliği

Hepatit, kan pıhtılaşma sorunları, kas zayıflığı, kanda yüksek amonyak seviyesi ve karında aşırı miktarda sıvı birikmesi(assit) gibi hastalıklar da bu hastalığın belirtileri olabilir.

Son söz

Sağlıklı bir karaciğer az miktarda yağ içerir. Yağ, karaciğer ağırlığının yüzde 5-10’una ulaştığında, karaciğer yağlanması yaşanır. bu hastalık, şiddetini belirleyen dört evreye sahiptir. Karaciğer vücutta hayati bir organdır ve karaciğer şikayetlerinin ciddiye alınmaması kanser gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Karaciğer hasarını önlemek için  kontrol edilebilecek faktörlerden biri de doğru beslenmedir. Doğal bir besin takviyesi Olarak NBS Superfood yetersiz ve sınırlı gıda tüketiminden kaynaklanan Eksiklikleri Giderebilir. Bu sayede vücuda gerekli vitamin ve mineraller bu takviye ile sağlanır ve biriken toksinler atılır.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares