Karaciğer nedir?

Giriş

(karaciğer Nedir?) sorusuna yanıtlamak için bizim yazımızı okumaya devam edin.

Karaciğer, aldığımız gıdaları bedenimizin düzgün çalışması için ihtiyacı olan besinlere dönüştüren bir organımızdır. Şimdiye kadar bu organ için yaklaşık olarak beş yüz kadar işlev tanımlanmıştır. Yazımızda, insan vücudunun bu karmaşık ve önemli organı hakkında daha fazla bilgi edinebilmeniz amacıyla karaciğerin anatomisinden ve işlevlerinden bahsedip, sonrasında her birinin varlığı bir karaciğer problemine işaret eden semptomlara değineceğiz. Ayrıca karaciğer büyümesi, karaciğer ağrısı ve karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıkları ve nasıl ortaya çıktıklarını tartışacağız. Yazımızın sonunda ise karaciğer problemleri  için uygulanabilecek tedaviler hakkında konuşup bu problemleri çözmeye yardımcı olabilecek birtakım takviyelerle  tanışacağız.

Karaciğer anatomisi

Karaciğer anatomisi

Karaciğer; karnın sağ üst tarafında, diyaframın altında ve mide, sağ böbrek ve bağırsağın üzerinde yer alır. Kahve rengine çalan, kırmızı renkli bir organdır ve yaklaşık 1.44 ila 1.66 kg ağırlığındadır. Karaciğere kan taşıyan, kendine özgü iki  kaynak vardır:

– Hepatik artere giren oksijenli kan.

– Karaciğerin portal venine giren besin açısından zengin kan.

Karaciğer iki ana lobdan oluşur. Her iki lob da 1000 lobülden (küçük loblar) oluşan sekiz parçadan oluşmaktadır. Bu lobüller küçük kanallara ve daha sonra daha büyük kanallara bağlanarak ortak hepatik kanalı oluştururlar. Ortak hepatik kanal, karaciğer hücreleri tarafından üretilen safrayı safra kesesine ve oniki parmak bağırsağına ortak safra kanalı yoluyla iletir.

 

Karaciğerin İnsan Vücudundaki İşlevi Nedir?

Karaciğer, kandaki kimyasal işlemlerin çoğunu düzenler ve safra adı verilen bir sıvıyı salgılar. Bu işlev, atık ürünlerin karaciğerden atılmasına yardımcı olur. Mide ve bağırsaklardaki tüm kan karaciğerden geçer. Karaciğer bu kanı işler, parçalar ve ilaçları vücudun geri kalanının kullanması için daha kolay formlara dönüştürür. Diğer karaciğer fonksiyonları arasında şunlar yer almaktadır:

 • Sindirim sırasında ince bağırsakta atık ürünlerin taşınmasına ve yağın parçalanmasına yardımcı olan safra  üretimi
 • Kan plazması için belirli proteinlerin üretimi
 • Vücuttan yağların taşınmasına  yardımcı olmak için kolesterol ve özel proteinlerin  üretimi
 • Fazla glikozu depolama için glikojene dönüştürme işlemi
 • Proteinin temel yapı taşlarını oluşturan kandaki amino asitlerin seviyesini düzenleme işlemi
 • Demir içeriğini kullanmak için hemoglobinin işlenmesi
 • Toksik amonyağın üreye dönüşümü
 • İlaçlardan ve diğer toksinlerden kanın temizlenmesi
 • Kan pıhtılaşmasının önlenmesi
 • Bağışıklık faktörleri oluşturarak ve bakterileri kan dolaşımından yok ederek enfeksiyonlara karşı direnç sağlama
 • Bilirubinin kırmızı kan hücrelerinden temizlenmesi

Karaciğer problemlerinin belirtileri

Karaciğer hastalığının genellikle önemli bir belirti veya semptomu yoktur. Karaciğer sorunlarının araştırmalarda tespit edilen belirti ve semptomları şu şekildedir:

 • Sarılık
 • Karın ağrısı ve şişlik
 • Bacaklarda ve ayak bileklerinde şişlik
 • Cilt kaşıntısı
 • Koyu renkte idrar
 • Soluk renkte dışkı
 • Kronik yorgunluk
 • Mide bulantısı ya da kusma
 • İştah kaybı

Karaciğer Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer büyümesi; karaciğer hastalığı, konjestif kalp yetmezliği veya kanser gibi büyük bir sorunun işareti olabilmektedir. Karaciğer  büyümesinin çoğu durumda hiçbir semptomu yoktur, ancak aşağıda yer alan belirtilerle ilişkili olabilmektedir:

 • Karın ağrısı
 • Yorgunluk
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Gözlerin ve cildin sararması

Karaciğer yağlanması nedir?

Karaciğer yağlanması nedir?

Karaciğer yağlanması, hepatik steatoz olarak da bilinir. Karaciğerde yağ biriktiği zaman olur. Karaciğerde az miktarda yağ olması normaldir, ancak çok fazla yağ tüketmek sağlığa zararlı olabilir. Karaciğerdeki aşırı yağ, organda iltihaplanmaya ve ülsere neden olabilmektedir. Daha ağır vakalarda bu ülser karaciğer yetmezliğine de yol açabilir.

Çok alkol alan bir kişide karaciğer yağlanması gelişirse, buna alkolik karaciğer yağlanması hastalığı (AFLD) denir. Alkol içmeyen kişilerde alkolsüz karaciğer yağlanması hastalığı (NAFLD) gelişebilir.

Karaciğer Ağrısı Vücudun Neresinde Kendini Belli Eder?

Karaciğer ağrısı birçok şekilde olabilir. Çoğu insan karnının üst bölgesinde nabız gibi atan bir ağrı hissedebilmektedir. Bazen ağrıya şişlik de eşlik eder ve bazı insanlar sağ omuzun arkasında karaciğer ağrısını hissederler. Bu ağrı, vücudunuzda irdelenmesi gereken bir sorunun işaretidir.

Karaciğer ağrısının ilacı nedir?

Karaciğer ağrısının ilacı nedir?

Karaciğer ağrınızın tedavisi karaciğer sorununuzun nedenine bağlıdır. Karaciğer hastalığı ve ağrısının tedavisi, ne yediğinizi ve içtiğinizi kontrol etmekle başlar. Fare karaciğeri üzerine yapılan araştırmalar, düşük proteinli bir diyetin karaciğer ağrısını azalttığına, ancak diyete daha fazla protein ekledikten sonra belirli bir miktarda karaciğer ağrısının kendini yeniden gösterdiğine dikkat çekmiştir.

Kilo vermek, kolesterolü düşürmek ve egzersiz gibi diğer yaşam tarzı değişiklikleri de  karaciğer ağrısına yönelik bir tedavi olarak kullanılır. Örneğin, ağır bir yemek yedikten sonra karaciğer ağrınız varsa bol su içmeniz önerilir. Karaciğer ağrınız varsa yağlı veya ağır yiyeceklerden kaçınmanız tavsiye edilir.

Karaciğer Sorunları İçin NBS Superfood Besin Takviyesi

Karaciğer problemlerini tedavi etmenin yolları arasında beslenme değişikliği çok önemlidir. NBS Superfood, karaciğeri iyileştirmede etkili olabilecek ve tamamen doğal bir besin takviyesidir. Bu takviyenin kimyasal bir kökeni olmadığı için yapılan araştırmalarda karaciğer üzerinde olumsuz bir etkisi görülmemiştir. Bileşiminde, vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda faydalı mikro besinleri içerir.

NBS Superfood, karaciğer de dahil olmak üzere vücudun organlarının işlevini düzenler ve güçlendirir. Ayrıca vücuttaki mikro besin miktarını dengeleyebilir ve toksinleri vücuttan uzaklaştırabilir.

Sonuç

Karaciğer, vücudun en büyük ikinci organı olup, özel bir anatomiye sahiptir ve karnın sağ tarafında bulunur. Karaciğerin temel işlevleri, yiyecek ve içeceklerden besinleri işlemek ve kandaki zararlı maddeleri filtrelemektir. Sarılık, şişlik ve karın ağrısı gibi semptomlar bir karaciğer problemine veya hastalığına işaret edebilir. Karaciğer sorunları arasında karaciğer büyümesi, karaciğer yağlanması ve karaciğer ağrısı bulunur. Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri, doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçların yanı sıra karaciğer ağrısını tedavi etmek için çok önemlidir. Karaciğer problemlerini iyileştirmenin bir yolu olarak besin takviyesi almak da önerilmiştir.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares