Karaciğer nedir?

Karaciğer, besinleri bedenimizin düzgün çalışması için ihtiyacı olan vitaminlere dönüştürür. Şimdiye kadar bu organ için yaklaşık beş yüz işlev tanımlanmıştır. Bu yazıda, insan vücudunun bu karmaşık ve önemli organı hakkında daha fazla bilgi edinmek için karaciğerin anatomisi ve işlevlerinden ve ardından, her birinin varlığı bir karaciğer probleminin varlığını gösteren semptomlardan bahsedeceğiz. Karaciğer sorunları arasında karaciğer büyümesi, karaciğer ağrısı ve karaciğer yağlanması, bu hastalıklar ve nasıl ortaya çıktıklarını tartışacağız. Son olarak, karaciğer problemleri için tedaviler hakkında konuşup, bu problemleri çözmeye yardımcı olacak uygun takviyeler nedir onları göreceğiz.

Karaciğer anatomisi

Karaciğer anatomisi

Karaciğer, karnın sağ üst tarafında, diyaframın altında , mide ile sağ böbrek ve bağırsağın üzerinde yer alır. Karaciğer kahve rengine çalan kırmızı renginde bir organdır. Ve yaklaşık 1.44 ila 1.66 kg ağırlığındadır. Karaciğere kan taşıyan iki spesifik kaynak vardır:
Hepatik artere giren oksijenli kan.
Karaciğerin portal venine giren besin açısından zengin kan.
Karaciğer iki ana lobdan oluşur. Her iki lob da 1000 lobülden (küçük loblar) oluşan sekiz parçadan oluşur. Bu lobüller küçük kanallara ve daha sonra daha büyük kanallara bağlanarak ortak hepatik kanalı oluştururlar. Ortak hepatik kanal, karaciğer hücreleri tarafından üretilen safrayı ,safra kesesine ve oniki parmak bağırsağına ortak safra kanalı yoluyla iletir.

Karaciğerin insan vücudundaki işlevi nedir?

Karaciğer, kandaki kimyasal işlemlerin çoğunu düzenler ve safra adı verilen bir ürünü salgılar. Bu işlev, atık ürünlerin karaciğerden atılmasına yardımcı olur. Mide ve bağırsaklardaki tüm kan karaciğerden geçer. Karaciğer bu kanı işler ,parçalar ve vücudun geri kalanının kullanması için daha kolay formlara dönüştürür. Diğer karaciğer fonksiyonları ise şunları içerir:
• Sindirim sırasında ince bağırsakta atık ürünlerin taşınmasına ve yağın parçalanmasına yardımcı olan safra üretimi.
• Kan plazması için spesifik proteinlerin üretimi
• Vücuttan yağların taşınmasına yardımcı olmak için kolesterol ve özel proteinlerin üretimi
• Fazla glikozu depolama için glikojene dönüştürür
• Proteinin temel yapı taşlarını oluşturan kandaki amino asitlerin seviyesini düzenler.
Demir içeriğini kullanmak için hemoglobinin işlenmesi
• Toksik amonyağın üreye dönüşümü
• İlaçların ve diğer toksinlerin kanını temizlemek
• Kan pıhtılaşmasını önlemek
• Bağışıklık faktörleri oluşturarak ve bakterileri kan dolaşımından yok ederek enfeksiyonlara direnç.
• Bilirubinin kırmızı kan hücrelerinden temizlenmesi

Karaciğer problemlerinin belirtileri

Karaciğer sorunlarının belirti ve semptomları şu şekildedir:
• Sarılık
• Karın ağrısı ve şişlik
• Bacaklarda ve ayak bileklerinde şişlik
• Cilt kaşıntısı
• Koyu idrar
• Soluk dışkı
• Kronik yorgunluk
• Mide bulantısı ya da kusma
• İştah kaybı

Karaciğer büyümesinin belirtileri nelerdir?

Bir hastalık yerine karaciğer büyümesi, karaciğer hastalığı, konjestif kalp yetmezliği veya kanser gibi büyük bir sorunun işaretidir.
Karaciğer büyümesinin çoğu durumda hiçbir semptomu yoktur, ancak aşağıdakilerle ilişkili olabilir:
• Karın ağrısı
• Yorgunluk
• Mide bulantısı ve kusma
• Gözlerin ve cildin sararması

Karaciğer yağlanması nedir?

Karaciğer yağlanması nedir?

Karaciğer yağlanması, hepatik steatoz olarak da bilinir. Bu, karaciğerde yağ biriktiğinde olur. Karaciğerde az miktarda yağ olması normaldir, ancak çok fazla yağ tüketmek sağlığa zararlı olabilir. Karaciğerdeki aşırı yağ, karaciğerde iltihaplanmaya ve ülsere neden olur. Daha ağır vakalarda bu ülser karaciğer yetmezliğine yol açabilir.
Çok alkol alan bir kişide karaciğer yağlanması gelişirse, buna alkolik karaciğer yağlanmsı hastalığı (AFLD) denir. Alkol içmeyen kişilerde alkolsüz karaciğer yağlanması hastalığı (NAFLD) gelişebilir.

Karaciğer ağrısı nerede ve nasıl olur?

Karaciğer ağrısı birçok şekilde olabilir. Çoğu insan karnın üst bölgesinde nabız gibi atan ağrısını hisseder. Bazen ağrıya şişlik eşlik eder ve bazı insanlar sağ omuzun arkasında karaciğer ağrısını yaşarlar. Bu ağrı, vücudunuzda mutlaka bir uzmana danışılması gereken bir sorunun işaretidir.

Karaciğer ağrısının ilacı nedir?

Karaciğer ağrısının ilacı nedir?

Karaciğer ağrınızın tedavisi karaciğer sorununuzun nedenine bağlıdır. Karaciğer hastalığı ve ağrısının tedavisi, ne yediğinizi ve içtiğinize dikkat etmekle başlar. Deneylerde yapılan araştırmalar, düşük proteinli bir diyetin karaciğer ağrısını azalttığını, ancak diyete daha fazla protein ekledikten sonra bir miktar karaciğer hasarının geri döndürülebilir olduğunu göstermiştir.
Kilo vermek, kolesterolü düşürmek ve egzersiz gibi diğer yaşam tarzı değişiklikleri karaciğer ağrısına bir ilaç olarak kullanılır . Örneğin, ağır bir yemek yedikten sonra karaciğer ağrınız varsa bol su için. Ayrıca normalde karaciğer ağrınız varsa yağlı veya ağır yiyeceklerden kaçınmanız iyi olacaktır.

Karaciğer problemleri için takviye

Karaciğer problemlerini tedavi etmenin yolları arasında beslenme değişikliği çok önemlidir. NBS Superfood, karaciğeri iyileştirmede etkili olabilecek bir besin takviyesidir. Bu takviyenin kimyasal kökeni olmadığı için karaciğer üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Bu takviye, bileşiminde bu önemli maddelerden istenen miktarda vücut için faydalı mikro besinleri içerir.
Bu kombinasyon, karaciğer de dahil olmak üzere vücudun organlarının işlevini düzenler ve güçlendirir. Ayrıca vücuttaki mikro besin miktarını dengeleyebilir ve toksinleri vücuttan uzaklaştırabilir.

Sonuç

Karaciğer, vücudun en büyük ikinci organı olup, özel bir anatomiye sahiptir ve karnın sağ tarafında bulunur. Karaciğerin temel işlevleri, yiyecek ve içeceklerden besinleri işlemek ve kandaki zararlı maddeleri filtrelemektir. Sarılık, şişlik ve karın ağrısı gibi semptomlar bir karaciğer problemine veya hastalığına işaret edebilir. Karaciğer sorunları arasında karaciğer büyümesi karaciğer yağlanması ve karaciğer ağrısı bulunur. Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri, doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçların yanı sıra karaciğer ağrısını tedavi etmek için çok önemlidir. Karaciğer problemlerini iyileştirmenin bir yolu olarak besin takviyesi almak da önerilir.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares