Karaciğer Detoksu

Giriş

karaciğer detoksu , bu organda biriken atık ürünlerin ve toksinlerin daha kolay ve hızlı bir şekilde atılmasına yardımcı olan bir işlemdir. Vücuda birçok faydası vardır ve çalışmasını dengeler. Doktorlar tarafından önerilen bir diyete ve özel beslenmeye uymak, sağlığınıza gelebilecek hasarlardan sizi koruyabilir. Ayrıca geleneksel tıp, karaciğer sağlığını iyileştirmek için çeşitli ilaçların ve yiyeceklerin kullanılmasını önerir. Bunların arasında çay, bitki çayları ve süpürge otu gibi içeceklerin; hünnap ve sarımsak gibi yiyeceklerin kullanımı örnek gösterilebilir.

Karaciğer Detoksunun Faydaları

Karaciğer detoksu

Bazı yiyeceklerin alımı ve detoks kilo kaybına sebep olur. Karaciğer detoksu, bu organa mahsus ve kalıtsal olmayan birtakım hastalıkların tedavisine yardımcı olur. Detoksun uygulanması sonucunda vücudun temizlenmesini sağlayabilir, böylece karaciğer yağlanmasını bir ölçüde önleyebilirsiniz. Bunu yapmak aynı zamanda organın almış olduğu diğer bazı hasarları da giderir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve gün içinde daha az yorgun hissetmenizi sağlar.

Karaciğer Detoksu Diyeti

Karaciğer detoksu diyetleri sebzeler, meyveler, kepekli tahıllar, zeytin yağı ve kuru yemişler gibi sağlıklı yağları; tavuk, balık ve yumurta gibi proteinleri içermelidir. Bu diyette önerilen günlük kalori alımı, kadınlar için günde yaklaşık 1600 ila 2400 kalori ve erkekler için 2000 ila 3000 kaloridir. Tabii ki sadece diyetin miktarı önemli değil. Aynı zamanda, yediğiniz yemeğin kalitesine de dikkat etmelisiniz.

Karaciğerin Hızlı Detoksu

Karaciğer detoksu
Karaciğer detoksu

Yaşam tarzı ve beslenme değişiklikleri ile birlikte önerilen bazı gıdalar sayesinde karaciğer için hızlı bir detoks mümkündür. Örneğin, güçlü bir detoksifiye edici olan zerdeçalın günlük kullanımı, toksik maddelerden arınma sürecini hızlandırabilir. Bu sayede daha hızlı bir detoksa imkân tanır. Günlük enginar tüketimi, iyi sonuçları olan bir başka alternatiftir. Öte yandan şeker, kızarmış yiyecekler ve alkolden uzak durmak da hızlı detoksa yardımcı olur.

Karaciğerin Sodadan Temizlenmesi

Geleneksel tıp uzmanları, çoğu karaciğer hastalığının safravi ve sevdavi mizaçtan kaynaklandığına inanmaktadır. Safravi mizaç dediğimizde, karaciğerin çok fazla çalıştığı ve bu nedenle mevcut bünyede agresifleşme, hâlsizlik gibi belirtilere sebep olmasını kastetmiş oluruz. Sevdavi mizaçta ise karaciğer sorunları ile bağlantılı olarak gelişen uyku problemleri, ten renginde sararma ve karamsar ruh hâlleri gibi durumlar söz konusudur. Vücuttaki sodayı azaltmak için bahsedilen mizaca sahip kişilerin çok fazla üzüm tüketmesi önerilir. Geleneksel tıpta üzüm diyeti tarifine uyulması ve karaciğeri temizlemek için üzüm pekmezi tüketilmesi tavsiye edilir.

Karaciğeri Temizleyen Detoks Hapları

Karaciğer detoksu için yaygın bir kullanım olan Milk Thistle tabletleri deve dikeni bitkisinden yapılır. Bu bitkisel hap, organı temizleyerek hücrelerinin iltihaplanmasını azalttığı gibi ölüm riskini de düşürür. Dolayısıyla karaciğer bozuklukları, safra kesesi sorunları ve siroz tedavisinde de etkilidir. Bu detoks hapının kullanım miktarı ve süresi uzman bir hekim tarafından reçete edilmelidir, aksi takdirde vücut üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır.

Karaciğeri Temizleyen Detoks İçecekleri

Günlük olarak kolayca hazırlayabileceğiniz ve tadabileceğiniz birçok çeşitte lezzetli sıvı gıda arasından her sabah ılık su ile yarım limon suyu karışımını tüketmek, gün boyunca 8-10 bardak ılık su içmek ve sabahları aç karnına ılık su ve bal karıştırıp içmek karaciğeri temizlemek için önerilebilir. Havuç, elma, greyfurt, ıspanak ve pancar gibi sebzeler ve meyve suyunun tüketilmesi kilo vermenin yanı sıra karaciğer metabolizmasına da yardımcı olur.

Karaciğer Temizlenmesi İçin Diğer İçecek Alternatifleri

karaciğer enzimleri
karaciğer detoksu

Her gün su ile bir bardak hindiba suyu içmeniz önerilir. Bu öz, karaciğeri arındırmasının yanı sıra kan kolesterolünü düzenlemek, mideyi güçlendirmek ve kabızlığı gidermek için kullanılır. Günde bir ila iki bardak alhagi maurorum (aguldikeni) özünü içebilirsiniz. Bu su, vücudu detoksifiye etmek, rahatlamak ve kalp atış hızını iyileştirmek için etkilidir. Karaciğer hastalarının tedavisi için de tavsiye edilen şahtere otu suyu kanı temizler ve tansiyonu düşürür. Ayrıca bu suyu günde iki fincan içebilirsiniz.

Karaciğer Temizlenmesi İçin Çay Çeşitleri

karaciğer enzimleri
karaciğer detoksu

Nane çayı ve papatya çayı, karaciğeri arındırmak ve tedavi etmek için önerilen çaylar arasında yer alırlar. Diğer bitki çaylarına kıyasla daha iyi özelliklere ve işlevlere sahiptirler. Bu çaylar harika bir tada ve aromaya sahip olmakla birlikte hazırdır ve hazırlaması kolaydır. İki hafta boyunca akşamları papatya çayı içmek oldukça faydalıdır. Zerdeçal çayı, zencefil ve limon çayı ile beraber yeşil çay da detoks işlevi gören diğer çaylardır.

Sarımsakla Karaciğer Detoksu

Sarımsak güçlü bir antioksidan ve antienflamatuardır. Sarımsaktaki selenyum, allicin ve allian adı verilen mineraller karaciğeri temizleyebilir. Bu maddeler karaciğer enzimlerini uyarabilir ve toksinleri vücuttan doğal olarak atabilir. Araştırmalar çiğ sarımsağın karaciğer kanseri riskini de azalttığını göstermiştir. Sarımsağın ısı nedeniyle özelliklerini kaybetmemesi için yemeğin  pişme evresinin sonuna doğru eklenmesi gerekir.

Süpürge Otu ile Karaciğer Detoksu

Araştırmalara göre süpürge otu tüketimi karaciğer yağlanması hastalığı üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Süpürge otu ve alhagi maurorum (aguldikeni), gengel ya da eşekdikeni olarak da bilinen bitki kombinasyonu, karaciğeri arınması için önerilen bileşiklerden biridir. Süpürge otunun kullanımının diğer özellikleri arasında kabızlığı gidermek, alerjileri azaltmak, kan basıncını kontrol etmek ve vücudu dezenfekte etmek sayılabilir.

Hünnap ve Karaciğer Detoksu

Araştırmaya göre hünnap özü; serviks (rahim ağzı), yumurtalıklar, meme, karaciğer ve kolon dahil olmak üzere çeşitli kanser hücrelerini öldürür. Hünnap flavonoidlerinin antioksidan aktivitesi, karaciğerdeki serbest radikal hasarının neden olduğu stresi ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca hünnap, bağışıklığı ve sindirim sağlığını arttırmak için kabızlığa faydalıdır.

NBS superfood besin takviyesi

ان بی اس سوپرفود

NBS Superfood besin takviyesi, doğal kaynaklıdır ve karaciğer detoksunda etkili olan mikro besinlerden oluşur. Bu makalede karaciğer detoksu için tanıtılan yiyecek kaynakları ve içecekler karaciğer için faydalı besin maddeleri içerir. E vitamini, potasyum ve lif bu besinler arasındadır. NBS Superfood Besin Takviyesi, günlük tüketiminin karaciğer detoksu üzerinde olumlu bir etkisi olabilecek yeterli miktarda E Vitamini, Potasyum ve Lif içermektedir.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares