Kanser Tedavisinde, takviyelerin ve beslenmenin etkisi

Kanser ve takviyelerin ve beslenmenin etkisi

Kanserin tanınmasıyla birlikte tedavi etme yöntemlerini destekleyecek yollar aranmaya başladı. Yapılan birçok araştırmanın üstüne beslenmenin ve takviye edici gıdaların öneminin kanseri tedavi etmede ve önlemede büyük rol oynadığı anlaşıldı. Bu yazıda kanserin önlenmesi ve tedavisinde beslenmenin ve takviye edici gıdaların öneminden bahsedeceğiz.
Öncelikle kanser hakkında bilgilendirme yapıp daha sonra bu hastalığın iyileşme sürecini desteklemede ve hızlandırmada doğru beslenmenin rolünü inceleyeceğiz. Bu diyetin içerdiği kanserin iyileşme ve önlenme safhasında destekleyici olan vitaminler, mineraller ve antioksidanlar gibi bazı mikro besinlerin işlevine bakacağız. Son olarak, bu hastalığın önlenmesinde ve tedavisi sırasında destekleyici nitelikte kullanılan takviye edici gıdaları inceleyeceğiz.
Kanser, ilişkili hastalıkların tümüne verilen bir isim olup hastalığın oluşum noktası bazı hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıdır. Bu hücreler durmadan bölünerek çevre dokulara yayılırlar. Sağlıklı hücreler vücut ihtiyaç duyduğu anda, yeni hücreler oluşturmak üzere büyüyüp çoğalırlar fakat kanserli hücreler hiç durmadan yayılma gösterirler ve hücre işlevine müdahale ederek dokuda bozulmalara yol açarlar. Hücre merkezinde anormalliklere neden olan faktörler ise radyoaktif maddeler, kimyasallar, toksinler veya aşırı güneş ışığı olabilir. Bütün bunların yanı sıra sanayileşmiş gıda sektörünün ürettiği besinlerin içerdiği kimyasalların kanserin tetiklenmesinde büyük bir faktör olduğu bilinmektedir.

Bu yazıda bu önemli faktörü incelemek istiyoruz.

Bu yazıda bu önemli faktörü incelemeyi istiyoruz.

Bu yazıda bu faktörü göreceğiz. bu yüzden, önce kanseri öğreneceğiz. Daha sonra bu hastalığın iyileşme sürecini önlemede ve hızlandırmada doğru beslenme ve diyetin rolünü inceleyeceğiz. Daha sonra kanserde etkili olan vitaminler, mineraller ve antioksidanlar gibi bazı besinlere bakacağız. Son olarak, bu hastalığın iyileştirilmesinde ve önlenmesinde takviyelerin önemli rolü ve takviyelerin kullanımından bahsedeceğiz.

Kanser nedir?

Wikipedia’ya göre kanser, hücrelerin sınırsız çoğalmasından kaynaklanan bir dizi hastalıktır. Kanser hücrelerinin ayrı bir hücre bölünmesi ve büyümesi süreci vardır. Bu fenomenin kesin nedeni hala bilinmemektedir. Hücre işlevine müdahale eden veya genetik faktörler, hücre merkezinde anormalliklere neden olabilir. Bunlara radyoaktif maddeler, kimyasallar ve toksinler veya aşırı güneş ışığı dahildir.
Bu hastalığın binden fazla farklı türü vardır. Araştırmalar, kanser ölümlerinin üçte birinden fazlasının yetersiz beslenme ve yaşam tarzından kaynaklandığını göstermiştir.

Kanser ve beslenme

Dünyada kanser hızı üzerine çok fazla araştırma yapılmıştır. Hepsi, tedavide ve özellikle kanseri önlemede beslenmenin önemi konusunda aynı sonuca varmıştır. Çoğu kanser hastası, kimyasal ilaçların kullanımı için beslenme yetersizliklerinden muzdariptir. Bu hastalığa yönelik tüm tedavilerin birçok aşaması vardır ve tek bir tedavi seansı sırasında yapılmaz. Bu nedenle vücudun bu tedavilerin yan etkileriyle baş edebilecek kadar güçlü ve dayanıklı olması gerekir
Bu kişilerde beslenme alışkanlıklarının iyileştirilmesi ve fiziksel aktivitenin artırılması çok önemlidir. Bazı besinlerin ve takviyelerin tüketilmesi de tedavi sırasında stresi azaltmalarına yardımcı olacaktır.
Beslenme, hücre büyümesini kontrol etme, bölünme ve ölüm, gen regülasyonu ve tümör baskılama gibi hücre oluşturma yollarını etkiler. Beslenme, diyet ve egzersiz hormonları düzenleyebilir, oluşturabilir ve salgılayabilir ve bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Hormonların düzenlenmesi bağışıklık sisteminin işlevini artıracak ve iltihaplanma ve kanser riskini azaltacaktır.
Bu kişilerde beslenme alışkanlıklarının iyileştirilmesi ve fiziksel aktivitenin artırılması çok önemlidir. Bazı besinlerin ve takviyelerin tüketilmesi de tedavi sırasında stresi azaltmalarına yardımcı olacaktır.
Beslenme, hücre büyümesini kontrol etme, bölünme ve ölüm, gen regülasyonu ve tümör baskılama gibi hücre oluşturma yollarını etkiler. Beslenme, diyet ve egzersiz hormonları düzenleyebilir, oluşturabilir ve salgılayabilir ve bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Hormonların düzenlenmesi bağışıklık sisteminin işlevini artıracak ve iltihaplanma ve kanser riskini azaltacaktır.

Doğru beslenme

Kanser ve beslenme

Kanserli kişilerin diyetlerinde birkaç önemli şeyi göz önünde bulundurmaları gerekir. Birincisi beslenmeden alınan enerjidir. Enerji miktarını belirlemek insanların diyetlerini, kilolarını ve kalorilerini dengelemelerine yardımcı olur.
İkinci önemli şey ise proteine dikkat etmektir. Hastalığın tedavi sürecinde protein ihtiyacı daha şiddetli olur. Kanserli insanlar, kanserden etkilenen dokuları onarmak ve yenilemek için yeteri miktarda proteine ihtiyaç duyar. Yeterli sıvı alımı, bu kişilerin beslenmelerinde dikkate almaları gereken bir diğer noktadır. Bir sonraki madde vitamin, mineral ve mikro besin miktarıdır. İkincisi, kepek içeren tahılların tüketimidir ve hastalar için birçok faydası olabilir. Tam tahılların lif içeriği rafine tahıllardan daha yüksektir. Rafine ve lifsiz tahıllar yerine tam tahılların kullanılması tavsiye edilir.

ayrıca okuyun:

Depresyonun iyileştirilmesinde beslenme ve takviyelerin rolü

Kanser, vitaminler ve antioksidanlar

Bir tür omega-3 yağ asidi olan eikosapentaenoik asit gibi kanseri önleyebilecek ve hatta hastalığı yavaşlatabilecek bazı vitamin ve mineraller vardır. Bu asit, soğuk deniz balıklarında bulunur.
Bu asit, kanser ve radyasyon tedavisinin neden olduğu kas kaybını önler. Araştırmalar, bu maddenin tedavi süreci ile birlikte kullanımının hastalarda ciddi kilo kaybını ve kimyasal kullanımından kaynaklanan zehirlenmeleri önleyebileceğini göstermiştir. Ayrıca bu hastalarda depresyon ve stresi azalttığı da gösterilmiştir.
Antioksidanlar arasında C, A ve E vitaminleri bulunur. Selenyum ve çinko gibi maddeler molekülleri ve serbest radikalleri emer ve zararlı moleküllerin vücut hücrelerine girmesini engeller. Bu bağışıklık sisteminin gücünü artırır. Meyve ve sebzeler antioksidan bakımından zengindir.

Takviyelerin kanser üzerindeki etkisi

Bazen vücudun vitamin, mineral ve mikro besin ihtiyacı kanser, yaşlanma ve vücuttaki değişiklikler gibi hastalıklara bağlı olarak değişebilir. Diyetiniz en baştan beslenme ihtiyacınızı iyi karşılamıyorsa protein, vitamin, mineral ve mikro besin içeren takviyeler alabilirsiniz. gıda takviyesi kullanmanın doğru yolunu seçmek için bir beslenme uzmanına danışmalısınız. Bilimsel kanıtlar, takviyenin kanser hastalarının beslenme durumunu önemli ölçüde iyileştirebileceğini göstermiştir. Bu takviyeler ayrıca kanseri önlemeye yardımcı olabilir.

NBS Superfood Takviyesi:

Kanseri iyileştirmek ve önlemek için önerilen ve faydalı takviyelerden biri, NBS superfood besin takviyesidir. Tamamen doğal içeriklere sahip olan ve tahıllardan yapılan bu ek, hastaları beslemeye ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Sonuç

Bu yazıda, kanserin iyileştirilmesi ve önlenmesinde beslenme ve takviyenin rolünü inceledik. Bu nedenle önce kısaca kanseri tanıttık. Sonra bu hastalık için doğru beslenme ve diyetleri öğrendik. İyi beslenme nedeniyle kanser sırasında kaybedilen vücudun tüm yararlı ve gerekli maddelerinin vücuda nasıl kazandırılacağını gördük. İşte bu hastalığın tedavisi ve önlenmesinde iki önemli besin, yani vitaminler ve antioksidanlar. Kanserin başlangıcında vücudun eksiklikleri ve ihtiyaçları nedeniyle, tedavi sırasında vücudun direnci azalır. Bu nedenle, araştımanın sonunda, bu hastalığın beslenme ihtiyaçlarını karşılamada takviyelerin rolünü inceledik.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares