B7 Vitamini

Biotin (B7 Vitamini) nedir?

Biotin veya B7 vitamini suda Çözünen bir vitamindir. Karboksilik reaksiyonlardaki temel rolü nedeniyle tüm organizmalar tarafından gereklidir. Aslında normal hücresel işlevler için vücudun büyümeye ve gelişmeye ihtiyacı vardır. Ayrıca cildin ve saçın sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

İnsan vücudu bu vitamini üretemez. Suda çözünürlüğü nedeniyle idrarla da atılır. Yani bu vitamin besin kaynaklarından elde edilmelidir. Biotin, besin kaynaklarındaki proteine ​​bağlanır ve emilmeden önce vücutta serbest biotin dönüştürülür.

 Son yıllarda, insanlarda biotin eksikliği ile ilişkili çeşitli hastalıklar gözlenmiştir. Bazıları metabolizmasıyla ilgili enzimlerin eksikliğiyle ilgilidir.

Biyotin

Vücuttaki biotin eksikliğinin nedenleri ve komplikasyonları

Çok miktarda çiğ yumurta akı tüketen kişilerde B7 vitamini eksiktir.

Gözlemler ayrıca hamile kadınların, sigara içenlerin ve bazı antikonvülsan ilaçların tüketicilerinin bu eksiklikten muzdarip olduğunu göstermektedir.

Klinik bulgular, vücuttaki biotin eksikliğinin aşağıdaki semptomları içerdiğini göstermektedir:

Ağız çevresinde egzama, gözlerde iltihaplanma ve kızarıklık, alopesi areata, kas güçsüzlüğü olmadan dengesizlik, kas gerginliğinde veya hipotansiyonda anormal azalma, nöbetler, cilt enfeksiyonları, saçlarda incelme, göz, ağız ve burun çevresinde kaşıntı, büyüme geriliği Çocuklarda ve bebeklerde

Biotin içeren gıda kaynakları

Nispeten biotin açısından zengin yiyecekler şunları içerir: yumurta sarısı, tam tahıllar, bazı sebzeler, karaciğer ve süt. Günde 800 ml anne sütü içen bebekler yaklaşık 6 mikrogram B7 alırlar. Besin kaynaklarındaki biotin miktarı aşağıdaki gibidir:

Besin Kaynakları

Mg / 100 g Biotin

Yumurta sarısı

53

Yulaf ezmesi

20

Buğday tohumu

17

Beyaz mantarlar

16

Rafine edilmemiş pirinç

12

Ispanak

6.9

Peynir

6.2

Peynir altı suyu

6.0

İnek sütü

3.5

Tam buğdaylı tahıllar

6.0

Havuç

5

Elma

4.5

Domates

4.0

Sığır eti

3.0

Tavuk

2.0

Marul

1.9

Patates

0.4

Biotin içeren tıbbi takviyeler

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu B7 vitaminini almak için piyasada kimyasal takviyeler ve vitaminler mevcuttur. Hepimizin bildiği gibi kimyasal yapılı maddeler uzun süreli yan etkilere neden olur. Biotin sağlamak için doğal kaynakları veya doğal takviyeleri tercih edin.

b7 vitamini

NBS Superfood biotin içerir mi?

NBS Superfood takviyeleri, B12 dışında B vitaminleri içerir. Bu besin takviyesinde biotin veya B7 vitamini bulunması vücudun bu vitamine olan ihtiyacını karşılar. Ayrıca doğal kaynaklı olduğu için sentetik vitaminlerin yan etkilerine sahip değildir.

Günlük NBS süper besin takviyeleri alarak ve yeterli biotin alarak saç dökülmesini ve cilt etkilerini azaltın.

  • ayrıca şunu okuyun:

NBS tuketim dozu

Farklı insanların ihtiyaç duyduğu biotin miktarı

Gerçi insanın bu vitamine olan ihtiyacı tam olarak belli olmuyor, ama nispeten sağlıklı bir toplumda tüketilen biotin miktarı göz önüne alındığında, bu vitaminin farklı insanlar için önerilen miktarını belirlemek mümkündür.

 

Yaş / cinsiyet

Biotin (mg) / gün

Erkekler

30

Kadınlar

30

Hamile kadınlar

30

Emzirme döneminde kadınlar

35

Doğumdan 6 aya kadar bebekler

5

7-12 aylık bebekler

6

1-3 yaş arası çocuklar

8

4-8 yaş arası çocuklar

12

9 ila 13 yaş arası çocuklar

20

14-18 yaş arası ergenler

25

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares