b3 vitamini

B3 Vitamini nedir?

ویتامین B3

B3 vitamini, büyük B vitamini ailesinin bir üyesidir ve vücut için gereklidir. B‌3 vitamini aynı zamanda Niacin olarak da bilinir, niacin bu vitaminin üç formundan biridir. B‌3 Vitamini, düzgün hücre metabolizması, DNA sentezi ve onarımı, sinir sisteminin düzgün çalışması ve mikro besinlerin enerjiye dönüştürülmesinde rol oynar. B‌3 vitamini suda çözülür, yani vücut onu depolayamaz ve fazla niacin idrar yoluyla atılır.

Neden B3 vitamini eksikliği ortaya çıkıyor?

Hastalık, yoksulluk veya doğal besinlerin bulunamaması nedeniyle beslenmesi düzgün olmayanlar B‌‌3 vitamini eksikliği riski altındadırlar. Ayrıca mısırı ana besin kaynağı olarak kullanan ülkelerde Coğu insan Pellagra’ya (vücuttaki niasin eksikliğinden kaynaklanan bir cilt hastalığı) yakalanır. Alkolizm, niacin dahil olmak üzere B vitaminlerinin emilimini azaltır. Karsinoid sendromu, niacin vitaminini serotonine dönüştürür ve vücutta niacin eksikliğine neden olur.

B3 vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir?

کمبود ویتامین b3

B3 dahil olmak üzere B vitaminleri, sinir sisteminin düzgün çalışması için gereklidir. Bu vitaminlerin eksikliği depresyona neden olur. Vücuttaki niacin eksikliğinin yaygın semptomları şunları içerir: Kas krampları, mide bulantısı, zihinsel sıkıntı ve cilt problemleri, hazımsızlık, yorgunluk, ağız yaraları, dil şişmesi, ciltte kabuklanma ve çatlama ve depresyon. Zamanla bu vitaminin aşırı eksikliği bunamaya neden olabilir. Yiyecek yoluyla çok fazla niacin almak sorun yaratmaz, ancak ilaç yoluyla çok fazla almak cilt iltihabına ve karaciğer sorunlarına neden olabilir.

Hangi yiyecekler B‌3 vitamini içerir?

Zenginleştirilmiş ekmek ve tahıllar

  • Pancar
  • Ayçiçeği
  • yer Fıstığı
  • Ciğer
  • Balık
  • Yumurtalar
  • Tavuk
  • Yağsız et

Bu yiyecekler İyi niacin kaynaklarıdır.

Ayrıca oku:

NBS Superfood’ile B3 vitamini alın

NBS Superfood takviyeleri B‌‌3 vitamini içerir. Superfood takviyelerinin kaynağı doğaldır ve zamanla hiçbir yan etkisi yoktur. B vitaminlerinin kombinasyonu vücut sistemlerinin işleyişinde oldukça etkilidir. NBS Superfood, hayvansal kaynaklı olan B12 dışında tum B vitaminlerini içermektedir. Ve zengin bir vitamin kaynağı olarak neredeyse herkesin diyetine dahil edilebilir.

Farklı insanların ihtiyaç duyduğu B‌3 vitamini miktarı

İnsanların günlük alımları için önerilen B3 vitamini miktarı şu şekildedir:

grup adı

Yaş

Günlük mg B3 vitamini miktarı

bebekler

0-6 aylık

2 gr

6 ila 12 ay

4 gr

çocuklar

1 ila 3 yaş arası

6 gr

3 ila 8 yaş arası

8 gr

Erkekler ve kızlar

9 ila 13 yaş arası

12 gr

Erkekler

14 ila 70 yaş arası

16 gr

kadınlar

14-70 yaş arası

14 gr

Hamilelik dönemi

18 gr

Emzirme dönemi

17gr

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares