b2 vitamini

B2 Vitamini nedir?

B vitamini grubu, birisi B2 veya riboflavin olmak üzere sekiz vitaminden oluşur. Riboflavin, gıda bileşenlerinin parçalanmasında, diğer besin maddelerinin emilmesinde ve dokuların korunmasında önemli bir rol oynar. B2 vitamini suda çözünür olduğu için çok fazla yemek vücuda zararlı değildir. Çünkü fazla miktar, kan dolaşımıyla taşınarak idrarla ve terle atılır. Riboflavin, bazı yiyeceklerde doğal olarak bulunur. Elbette bu vitamin gıdalara eklenebilir veya diyet takviyeleri yoluyla girilebilir. En yüksek miktarda B2 vitamini ince bağırsakta emilir.

B2 vitamini ışığa karşı oldukça hassastır ve çok çabuk kaybolur. Bu nedenle tahıl içeren ürünler, kullanılmadan önce güneş ışığına maruz kaldıklarında artık riboflavin içermeyecek. Bu yüzden bu tür gıdaları üreten fabrikalarda B2 vitamini yapay ve manuel olarak eklenir. Örneğin riboflavin, ekmeğe ek olarak veya şekerleri renklendirmek için gıda boyası olarak kullanılır. Riboflavin suda çözünen bir vitamin olduğu için aşırı doz idrarın sararmasına neden olabilir. Bu vitamin sıcağa karşı çok dayanıklıdır ve pişirilerek tahrip edilmez, ancak kabartma tozunun kaybolmasına neden olduğunu bilmek iyidir.

vitamin b2

 

B2 vitamini eksikliğinin belirtileri

B2 vitamini vücuttaki besinlerin üretiminden sorumludur, bu nedenle bu vitaminin eksikliği vücutta diğer besinlerin eksikliğine neden olur. Anemi, demir eksikliğinin bir komplikasyonudur. Hamilelik sırasında yetersiz B2 vitamini alımı fetal büyümeyi tehlikeye atabilir ve çok tehlikeli ve ölümcül olan preeklampsiye (hamilelik sırasında kan basıncında tehlikeli bir artış) neden olabilir.

Riboflavin eksikliği, besin takviyelerine erişimi olan kişilerde çok nadir görülmesine rağmen, bu semptomları yaşarsanız doktorunuza danışmalısınız çünkü bu, besin emiliminde sorunlara neden olabilir. Çölyak hastalığı ve Crohn hastalığı, vücuttaki riboflavin eksikliğinden kaynaklanan hastalıklardır.

ویتامین ب2 چیست؟

Vücuttaki herhangi bir vitamin eksikliğinin, B2 vitamini durumunda gözlerde kızarıklık, ışığa duyarlılık, gözlerde yanma hissi, kuru dudaklar, ağızda iltihaplanma ve dilde yaralar gibi bir takım belirgin semptomları vardır. Kepek veya saçta anormal yağlanma, ciltte kırışıklıklar ve kırılgan tırnaklar vücuttaki B2 vitamini eksikliğinin diğer belirtileridir. Vücuttaki riboflavin eksikliği, böbrek üstü bezlerinin işlevini yeterince etkiler ve bu yanlış işlev, anemi, katarakt, kronik yorgunluk sendromu ve … Ağız çevresi ve dil gibi belirli bölgelerdeki kuru cilt, vücutta B2 vitamini eksikliğine işaret edebilir.

Bu eksiklik giderilmezse vücut yutma, dil iltihabı, seboreik dermatit ve hatta sinir disfonksiyonu gibi sorunlarla karşı karşıya kalacaktır. Riboflavin eksikliğinin diğer semptomları arasında yorgunluk, kepek, şiddetli saç dökülmesi, hazımsızlık ve baş dönmesi yer alır.

B2 Vitamininin Faydaları

B2 vitamini, vücudun genel sağlığında önemli bir rol oynar. Suda çözünen bu vitaminin faydaları arasında şunlar yer almaktadır:

1. Enerji üretimi

B2 vitamini, vücudun karbonhidratları, yağları ve proteinleri metabolize etmesine ve enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur.

2. Kan dolaşımını arttırmak

مواد غذایی دارای ویتامین ب1

 

Riboflavin, vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin ve antikorların üretimi için yararlı ve gereklidir ve vücudun diğer organlarına kan dolaşımını ve oksijen beslemesini iyileştirir.

3. Büyüme ve üremeye teşvik etmek

B2 vitamininin diğer faydaları arasında üreme sistemini güçlendirmek yer alır. Ayrıca deri, bağ dokuları, gözler, sinir sistemi ve bağışıklık sistemi gibi dokuların büyümesi için de riboflavin gereklidir. Saç, tırnak ve cildin sağlığı ve güzelliği riboflavin varlığına bağlıdır. B2 vitamini protein yapımında etkili olduğu için saç büyümesi için çok önemlidir.

4. Tiroid aktivitesinin düzenlenmesini sağlamak

B2 vitamini ayrıca tiroid bezinin aktivitesini düzenlemede etkilidir.

5. Bazı hastalıkları önler

B2 vitamininin migren baş ağrıları, katarakt, akne, cilt alerjileri, romatoid artrit ve egzama gibi bazı hastalıkların önlenmesinde etkisi yadsınamaz.

6. Cildi korumak

Cilt mukozasının salgılanmasında ve irin atılmasında B2 vitamini çok önemlidir. B2 vitamininin bir diğer faydası da cilt dokularının iyileşmesini hızlandırmasıdır.

7. Sinir sistemini korumak

B2 vitamini epilepsi, uyuşma, MS, Alzheimer, kaygı gibi bazı hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Yapılan araştırmalara göre, B2 ve B6 vitaminlerinin aynı anda tüketilmesinin karpal tünel sendromunu iyileştirebileceği iddia ediliyor.

8. Vizyonu güçlendirir

B2 vitamini görme ve kornea sağlığını iyileştirir.

9. HIV / AIDS sürecini yavaşlatmak

Riboflavin, AIDS’in ilerlemesini yavaşlatabilir.

10. Fetüsün büyümesine yardımcı olmak

B2 vitamininin de fetal büyüme üzerinde olumlu etkileri olduğu söyleniyor, ancak bu sadece bir iddiadır ve bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Bununla birlikte, riboflavini A vitamini ile birlikte almak anne olmak isteyenler için hayati önem taşımaktadır.

11. Bağışıklık sistemini geliştirmek

B2 vitamininin işlevlerinden biri, vücudu enfeksiyonlara karşı dirençli hale getirebilecek antikorları (antikorları) ve bağışıklık sistemini güçlendirmektir.

Zengin B2 vitamini veya riboflavin kaynakları

Dengeli ve uygun bir diyete sahip olmak vücut için gerekli olan B2 vitamini sağlayabilir. Bu vitamin, peynir gibi süt ürünlerinde yeterlidir.

Diğer B2 vitamini kaynakları

 • Yumurta sarısı
 • Kırmızı et
 • Somon balığı
 • Koyu et (Kümes hayvanları gibi daha fazla miyoglobin içeren etler)
 • ton balığı
 • Soya
 • Badem
 • Buğday gibi tahıllar
 • Karaciğer
 • Avokado
 • Brokoli
 • Yağsız et
 • Mantarlar
 • Uskumru ve ringa balığı gibi yağlı balıklar
 • darı
 • ayçiçeği çekirdeği
 • Fasulye, Ispanak ve kuşkonmaz gibi yeşil yapraklı bitkiler
 • Tam tahıllar
 • Havuç, elma, incir, lahana
5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares