Anemi(kansızlık)

Anemi nedir?

Anemi, kırmızı kan hücrelerinin (RBC) sayısının düşük olduğu bir durumdur. Her kırmızı kan hücresi, oksijenin akciğerlerden vücut dokularına taşınmasından sorumlu olan hemoglobin molekülünü içerir. Hemoglobin, RBC’nin fonksiyonel birimidir ve yapısında demir içerir. Bir kişi anemiden muzdarip olduğunda, kandaki hemoglobin miktarı aslında normalden daha düşüktür.
Kemik iliğinde kırmızı kan hücreleri üretilmesine rağmen, bunların üretiminde birçok faktör rol oynar. Böbrekler tarafından salgılanan bir molekül olan eritropoietin, kemik iliğinde kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna neden olur.
Kandaki yeterli RBC ve aneminin önlenmesi vücuttaki böbreklerin, kemik iliğinin ve besin maddelerinin işbirliğini gerektirir. Böbrekler veya kemik iliği düzgün çalışmıyorsa veya vücut yetersiz besleniyorsa, normal miktarda kırmızı kan hücresi ve işlevlerini sürdürmek zor olabilir.

Anemi

Nasıl anemi ortaya çıkar?

Anemi, hastalığın kendisinden ziyade hastalık sürecinin belirtileridir ve genellikle kronik veya akut olarak sınıflandırılır. Kronik anemi uzun bir süre boyunca ortaya çıkar, ancak akut anemi hızla ortaya çıkar. Aneminin uzun süreli olup olmadığını veya yeni bir olup olmadığını belirlemek, doktorların nedenini bulmasına yardımcı olur. Ayrıca anemi semptomlarının ciddiyetini tahmin etmeye yardımcı olur. Kronik anemide semptomlar genellikle yavaş başlar ve yavaş yavaş ilerler. Akut anemide semptomlar ani ve üzücü olabilir. Kırmızı kan hücrelerinin yoğunluğu ve ömrü yaklaşık100 gündür . bu nedenle vücut sürekli olarak onları değiştirmeye çalışır. Düşük RBC’ler, kan kaybından veya kemik iliğindeki üretimin azalmasından kaynaklanabilir. Beyaz kan hücrelerinin ve trombositlerin sayısındaki değişiklikler de aneminin nedenini belirlemeye yardımcı olur. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünya çapında iki milyar insanın anemiye sahip olduğunu tahmin ediyor. Anemi nedeninin yaklaşık% 50’sini demir eksikliğinden kaynaklanıyor.

Anemi (kansızlık) türleri

1. Demir eksikliği anemisi: Aneminin en önemli ve yaygın nedeni demir eksikliğidir. Diyet nedeniyle demir alımı sınırlı veya düşükse anemi gelişebilir. Buna demir eksikliği anemisi denir. Demir eksikliği anemisi, mide ülserlerin veya diğer yavaş ve kronik kanama kaynaklarının (kolon kanseri, rahim kanseri, bağırsak polipleri, hemoroid vb.) Varlığında da ortaya çıkabilir.
2. Kronik anemi:
Herhangi bir uzun süreli tıbbi durum anemiye yol açabilir. Bu tür anemi, demir eksikliği anemisinden sonra en yaygın ikinci anemi türüdür, akut sistemik hastalığı olan hastalarda ortaya çıkar. Bu nedenle, bu hastalık, hepsidindeki artışa bağlı olarak (kanda bu hormonun düşük seviyeleri gıdalardan demir emilimini artırmıştır ve sonuç olarak kandaki demir miktarı artar) iltihaplı anemi adlandırılır ve makrofajlardan demir geri dönüşümünü ve demir emilimini engeller.

Aneminin nedenleri

Aktif kanamaya bağlı anemi

Ağır adet kanaması veya derin yaralar yoluyla kan kaybı anemiye neden olabilir. Gastrointestinal ülserler veya kolon kanseri gibi kanserler yavaş kan kaybına ve ayrıca kansızlığa neden olabilir.

Böbrek kaynaklı anemi

Böbrekler, kemik iliğinin kırmızı kan hücreleri yapmasına yardımcı olan eritropoietin adı verilen bir hormon salgılar. Kronik (uzun süreli) böbrek hastalığı olan kişilerde, bu hormonun üretimi azalır, bu da kırmızı kan hücrelerinin üretimini azaltır ve anemiye neden olur. Kronik böbrek yetmezliğinde eritropoetin eksikliği aneminin başlıca nedeni olmasına rağmen tek nedeni değildir.

Gebelik anemisi

Gebelik sırasında artan plazma hacmi, RBC’yi sulandırır ve anemi olarak yansıtılır.

Yetersiz beslenmeye bağlı anemi

Kırmızı kan hücreleri oluşturmak için vitamin ve minerallere ihtiyaç vardır. Düzgün hemoglobin üretimi için demire ek olarak B12 vitamini, A vitamini, folat, riboflavin ve bakır gereklidir. Yetersiz kırmızı kan üretimi nedeniyle bu mikro besinlerin herhangi birinin eksikliği anemiye neden olabilir. Sağlıksız beslenme, düşük vitamin seviyeleri ve dolayısıyla aneminin önemli bir nedenidir.

Alkol Bağımlılık

Alkolün çeşitli kan hücreleri ve işlevlerin üzerinde çok sayıda yan etkisi vardır. Alkol kemik iliği için toksik olabilir ve kırmızı kan hücrelerinin üretimini yavaşlatabilir. Çok fazla alkol tüketen kişilerde genellikle RBC eksikliği vardır. Ayrıca Alkol Bağımlılık nedeniyle yetersiz beslenme ve vitamin ve mineral eksikliği, alkolizm hastalarında kansızlığa neden olabilir.

Orak hücreli anemi

Orak hücreli anemi, en yaygın genetik hastalıklardan biridir. Hemoglobin molekülünü etkileyen ve tüm kan hücresinin stres altında deforme olmasına neden olan kanla ilgili bir hastalıktır. Bu koşullar altında, hemoglobin ile ilgili sorun kalitatif veya işlevseldir; anormal hemoglobin molekülleri, RBC yapısının bütünlüğüne müdahale edebilir ve hilal şeklindeki (orak şekilli) hücreler haline gelebilir. Özellikle Afrika, Orta Doğu ve Akdeniz ırklarında değişen şiddette farklı orak hücre anemisi türleri vardır.

Talasemi

Bu, hemoglobin üretiminden sorumlu genlerde bir eksiklik veya hata içeren hemoglobine bağlı aneminin başka bir neden grubudur. Bir hemoglobin molekülü, genellikle alfa ve beta globin zincirleri olarak adlandırılan alt birimlere sahiptir. özel bir alt birimin eksikliği, alfa veya beta talasemi tipini belirler. Ciddiyeti hafif (talasemi minör) ila şiddetli (talasemi majör) arasında değişen ve kalıtımla geçen, küçük hemoglobin anormalliklerine neden olan, yani doğru hemoglobin tipinden yeterli molekül olmadığı anlamına gelen farklı talasemi türleri vardır. minör ve majör talasemisi, dünyadaki en yaygın kalıtsal monojenik bozukluklardır ve sıtmanın görüldüğü veya hala endemik olduğu bölgelerde en yüksek prevalansa sahiptir.

Aplastik anemi

Aplastik anemi, kemik iliğinin tahrip olduğu ve kan hücrelerinin üretiminin azaldığı bir hastalıktır. Bu, kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositler dahil olmak üzere her üç kan hücresinde de bir eksikliğe neden olur. Pek çok yaygın ilaç bazen bu tür anemiye bazı insanlarda yan etki olarak neden olabilir.
Anemi komplikasyonları

Hemolitik anemi

Hemolitik anemi, hemoliz olarak bilinen kırmızı kan hücrelerinin yok edildiği ve kemik iliğinin yerini alabileceğinden daha hızlı öldüğü bir anemi türüdür. Hemolitik anemi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Genellikle edinilmiş veya kalıtımsal olarak kategorize edilir. Edinilmiş hemolitik aneminin yaygın nedenleri otoimmünite, mikroanjiyopati ve enfeksiyondur. RBC enzimleri, zarları ve hemoglobin bozuklukları, kalıtsal hemolitik anemiye neden olur.

Demirin vücuttaki rolü

Kana oksijen taşımaktan sorumlu olan önemli bir mikro besin maddesi demirdir, kanda hemoglobin ve kas demirinde miyoglobin içerir. Demir ayrıca vücuttaki çeşitli enzimlerin bileşenlerinden biridir. İnsan vücudunda depolanan demir formu ferritin ve homosidindir. Kemik iliği, karaciğer ve dalak dahil olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde bulunur.
Demirin hücreler ve organizmalardaki ana rolü yaygın olarak bilinmektedir.
Hücresel süreçlerin tamamı, enerji üretimi, biyosentez, proliferasyon ve metabolizma dahil olmak üzere vücudun temel metabolizmasının birçok dalı demirin oluşmasını gerektirir.

HEM demiri ve non-hem demiri

Gıdalardaki demir (hem ) ve (non-hem) olarak sınıflandırılır.hem Demiri hayvansal kökenlidir ve non-hem demiri bitki kökenlidir. Normalde vücudun hem demirinin emilim katsayısı vücutta daha yüksektir, ancak bitkilerde C vitamininin non-hem demiri emiliminde büyük etkisi vardır. böylece vücuttaki emilim katsayısını Hem demirindan bile daha fazla artırabilir. Hem Demiri ve non-hem demirin tek başına tüketimi vücuda ihtiyaç duyduğu demiri sağlayabilir. Vücuttaki demirin yaklaşık 70%’I alyuvarlarda “hem” demiri şeklinde bulunur. Kırmızı kan hücrelerinin büyümesinde, hemoglobin sentezi için demire olan talep daha yüksektir.

Vücuttaki demir depoları

Ana demir depolama proteini ferritin FT’dir. Ferritin, vücuttaki fazla demire bağlanan ve gerektiğinde onu serbest bırakan bir proteindir. Serum ferritin düzeyinin ölçülmesi, demir eksikliği anemisinin değerlendirilmesinde kullanılan kriterlerden biridir. Vücuttaki demir stabilitesinin ana düzenleyicisi, karaciğerde üretilen bir peptid hormonu olan hepsidindir. Kandaki bu hormonun düşük seviyeleri, demirin gıdalardan emilimini artırır ve sonuç olarak kandaki demir miktarı artar. Diğer organizmalar gibi, patojenler de hayatta kalmak ve çoğalmak için demire ihtiyaç duyar ve ihtiyaçlarını karşılamak için vücuttaki demiri kullanır. Bağışıklık sistemi, vücudun demir seviyelerini düşürerek çoğalmasını önlemeye çalışır.
Süperfood anemisine etkisi

Anemi için yiyecekler

Kırmızı et, karaciğer, balık gibi hayvansal besin kaynaklarında bulunan demir. Emilim katsayısı% 1 olan pirinç,% 3 mısır,% 3 susam ve% 7 buğday gibi bitki kaynakları mevcuttur. C vitamini içeren besinler ile birlikte doğal demir kaynakları tüketilerek demir emilim katsayısı artırılabilir, örneğin susam demir emilimi% 8’e kadar artar.

Anemi için sebzeler, bakloyatlar, meyveler, sert kabuklu kuru yemişler

Yeşil sebzeler başta ıspanak, patates, mercimek, fasulye, nohut gibi baklagiller, elma, kayısı, karpuz ve fındık gibi meyveler, badem, çilek, kuru üzüm gibi yemişler gibi besin kaynakları demir içerir. demirin tüketiminde düşünülen nokta onun gereğinden fazla kullanılması vücutta zehirlenmeye neden olmasıdır. Demir eksikliği vücudun işlevini bozar, ve çok fazla demir de kişinin sağlığını bozabilir.

Anemi için ilaç

Anemiyi tedavi etmek için kimyasal ilaçların kullanılması, demir eksikliği anemisini telafi edebilmesine rağmen, çoğu durumda gastrointestinal yan etkilere neden olur. Ayrıca başka ilaçları aynı anda kullananlar için ilaç bozuklukları istenen sonucu vermeyebilir veya diğer hastalıkların tedavisine müdahale edebilir.

Anemi için diyet takviyeleri

Demir takviyeleri başka bir demir kaynağıdır. Çeşitli türleri ve markaları kapsayan ancak biyolojik metabolizmalarda demirin üretimi, tüketimi ve depolanmasının karmaşıklığı nedeniyle vücutta oluşturdukları işlev açısından belirsiz veya bazen uzun vadeli yan etkilere neden olur.
Demirin vücuttaki rolü

NBS Superfood Diyet Takviyesi

NBS Superfood Besin Takviyesi, doğal kökenli olduğu için, kimyasal unsurlerin yan etkilerini içermemekte ve buğdaydan türetilerek doğal olarak en yüksek demir emilim katsayılarından biridir.

NBS Superfood’un Performansı

Özel yapısı nedeniyle bu takviye’nin işlevi, vücut hücrelerini detoksifiye etme, vücut sistemlerini güçlendirme ve düzenleme adımlarını içerir. Bu nedenle vücuttaki fazla demir ve uzun vadede varlığından dolayı zehirlenme endişesi yoktur. Detoksifikasyon semptomları olan her kişinin vücut yapısına göre çocuklar, ergenler ve yetişkinler ve diğer tüm insanlar dahil olmak üzere farklı yaş ve farklı kişiler için dozaj ve herhangi bir spesifik biyolojik yapıya sahip herhangi bir kişi bu besin takviyesini kullanabilir. Vücudun ihtiyaç duyduğu tüm mikro besinlerin ve NBS superfood diyet takviyesindeki önemli vitaminlerin kombinasyonu, yalnızca her mikro besinin etkisine müdahale etmekle kalmaz, aynı zamanda her bir mikro besinin doğru ve etkili işlevine neden olur. Örneğin diyet takviyesinde bulunan C vitamini, demir ile birlikte vücutta demirin daha etkin emilmesine neden olur. Bu ekin iyonize yapısı nedeniyle vücutta ve vücut iyonlarına göre daha etkili bir emilime sahiptir. Aslında, superfood takviyesinde iyonize ve parçalanmış formdaki mikro besinlerin varlığı, emilmesi ve etkili olması için vücuttan daha az enerji alır.

Farklı insanlar için anemi ve demir gereksinimleri

Bebeklerde ve çocuklarda anemi

Erken bebeklik döneminde anne sütünden az miktarda demir sağlanır ve doğumdan 4-6 ay sonra demir ihtiyacı önemli ölçüde artar. Birinci yılın ikinci yarısında ise bebeğin günlük0,0-9,7 mg demire ihtiyacı vardır. 1-6 yaşları arasında vücuttaki demir miktarı iki katına çıkar.

Ergen kızlarda anemi

Kızların ergenlik döneminde, özellikle menstrüasyon döneminde demir ihtiyacı keskin bir şekilde artar. Premenopozal yetişkin kızlarda adet kanaması, günlük ortalama demir kaybını günde yaklaşık 2 mg’a çıkarır.

Erkeklerde ve kadınlarda anemi

Ortalama bir yetişkin, vücudunda yaklaşık 1-3 gram demir depolar ve emilim ile diyetin azaltılması arasında iyi bir denge sağlar. Gastrointestinal sistemin astarı da dahil olmak üzere deri yüzeyinden ve mukoza zarından hücrelerin gevşemesi nedeniyle her gün yaklaşık 1 mg demir kaybedilir. Dışkı ve idrarda ve ayrıca deri yoluyla kaybedilen demirin yerine konması için diyetle demir alımı gerekir. Bu temel kayıplar, yetişkin bir erkek için yaklaşık 0.9 mg demir ve yetişkin bir bayan için 0.8 mg demir gösterir.
Vücuttaki demir eksikliği

Erkeklerde ve kadınlarda anemi

Gebelik sırasında artan plazma hacmi, RBC’yi sulandırır ve anemi olarak yansıtılır. Demir eksikliği anemisi, hamilelikteki tüm anemilerin% 75’ini oluşturur.
Yaşa ve cinsiyete göre emilen farklı demir türlerinin% 97,5’inden gerekli olan demir miktarlar
4-12aylık bebeklerde 0.96
13-24 aylık bebekler 0.61
2-5 yaş arası çocuklar 0.70
6-11 yaş arası çocuklar 1.17
Kızlar 12 – 16 yaş arası 2.02
Erkekler 12-16 yaş arası 1.82
Ytişkin erkekler. 1.14
Gebeliğin ilk üç aylık dönemindeki kadınlar. 0.8
Gebeliğin ikinci ve üçüncü dönemindeki kadınlar. 6.3
Emzirme dönemindeki kadınlar. 1.31
Menstrüasyon sırasında kadınlar. 2.38
Menopozdaki kadınlar. 0.96

NBS superfood takviyesinde Demir

Her 2,5 gram superfood takviyesindeki demir miktarı 0,665 mg’dır.
5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares