Saç beyazlamasının önlenmesi ve beslenmenin rolü

Saçların beyazlamasının önlenmesi ve beslenmenin rolünü

Saç beyazlamasının önlenmesinde beslenmenin rolü

علت سفیدی مو در جوانان

Günümüzde gençler arasında saçların erken beyazlaması çok yaygındır. Bu yazıda saç beyazlamasını önlenmenin yollarına bakacağız. Öncelikle saçların doğal ve erken beyazlamasının nedenlerini inceleyeceğiz. devamında saç beyazlamasının önlemesinin yollarını öğreneceğiz. Takviye kullanması, beyaz saçlarının önlemesinin en iyi yollarından biridir. Bu nedenle saç beyazlaması problemlerini geciktirmek için bu alandaki etkili vitamin ve mineralleri (takviye olarak kullanarak ) tanıtacağız.

Saç beyazlaması nedeni

Çoğu insan 50 yaşından önce veya yaş ilerlemesiyle saçının rengi değişir. Yaşlılıkta bazı bölgelerde saçlar seyrelebilir yada gri veya beyaza dönüşebilir.
Vücudunuzdaki saç folikülleri, Deri hücrelerini kaplayan küçük keselerdir. Saç foliküllerinde melanin olarak bilinen pigment hücreleri bulunur. Bu hücreler saça renk verir, ancak zamanla saç folikülleri pigmentlerini kaybederek beyaz saçlara neden olur.

Genç yaşta saç beyazlaması nedeni

Saç rengi daha koyu olan kişilerde saç beyazlaması daha görünür hale gelir. Saç beyazlaması yaşlanmanın bir işareti olsa da beyaz saç telleri her yaşta ortaya çıkabilir. Saçın erken beyazlaması genelde, otuz yaşından önce ortaya çıkar. Aşağıdakiler, saçın erken beyazlamasının ana nedenleridir.

1- Genetik

2- Stres

3- Otoimmün hastalık

4- Tiroid bozukluğu

5- B12 vitamini eksikliği

6- Sigara içmek

 

Saç beyazlamasının önlemesi

درمان سفیدی مو در جوانان

Saç beyazlamasını önlemek için önce nedenini bilmek gerekir. Sebebi genetik ise, onu önlemek veya rengini kalıcı olarak değiştirmek için yapabileceğiniz bir şey genelde olmuyor. Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bunun saç beyazlamasına neden olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışabilirsiniz.
Yapılan araştırmalara göre, tiroid problemi saçların beyazlamasına neden olsa da, tedaviden sonra pigmentler yeniden ortaya çıkabilir. Fakat saç beyazlamasına stres veya sigara neden oluyorsa, pigmentlerin sigarayı bıraktıktan veya stersi azalttıktan sonra tekrar ortaya çıkması gibi bir durum söz konusu olmayabilir.

Saç beyazlamasının önlenmesinde takviyelerin rolü

Bununla birlikte, birkaç yaşam tarzı değişikliği, doğru besinleri yemek ve diğer önleyici tedbirlerle, saç rengini koruyabilir ve saçın beyazlamasını daha uzun süre için geciktirebilirsiniz. NBS Superfood, tamamen doğal olarak yapılan ve Saç beyazlamasının önlenmesine yardımcı olabilecek takviyelerden biridir.

Vitamin ve mineral tüketimi

Saç beyazlanmasını önlemek için iyi bir besin takviyesi, bu bölümdeki verilen vitamin ve mineralleri içermelidir.

Bakır

Bakır eksikliği vücuttaki enerji üretimini bozabilir ve kan hücrelerini etkileyebilir. Bakır ayrıca melanin üretiminde de rol oynar. Diyetinizde yeterince bakır almak beyaz saçların önlenmesine yardımcı olabilir. Yer fıstığı, badem ve mercimekte yanı sıra dana ciğeri, et ve beyaz mantarlarda bakır bulunur.

Demir

Düşük demir seviyesi saçın erken beyazlamasına neden olur. Demir, kan hücrelerinde hemoglobin yapımına yardımcı olan önemli bir mineraldir. Hemoglobin ise vücuda oksijen taşır. Beslenmenizde et, mercimek ve koyu yapraklı sebzeleri yiyerek yeterince demir tüketmiş olursunuz.

Protein (kreatin)

Saçı düzleştirmek ve güçlendirmek için kreatin tedavilerini duymuş olabilirsiniz, ancak vücuttaki kreatin saçınızın genel sağlığını da etkileyebilir. Kreatin, yüzey hücrelerinde bulunan bir proteindir. Kreatin proteinleri saç foliküllerinde parçalandığında saç dökülmesine ve saç pigmentasyonuna neden olabilir. Kreatin doğrudan tüketilemez, ancak beslenmenizde yeterli protein bulunduğundan emin olarak, vücudun amino asitleri çıkarmasına ve bunları kreatine dönüştürmesine izin verebilirsiniz.

B9 vitamini(folat)

Beslenmenizde yeterince B9 vitamini almadığınızda saç, cilt ve tırnaklarınızın pigmentasyonunda değişiklikler yaşayabilirsiniz. B9 vitamini açısından zengin besinler arasında fasulye, kuşkonmaz, yeşil yapraklı sebzeler ve turunçgiller bulunur. Saç sağlığı açısından, B9 vitamini saç için yeterli pigmenti sağlayabilir. Çoğu yetişkin için önerilen günlük B9 vitamini miktarı 400 mikrogramdır.

D vitamini

Araştımalara göre, saçların erken beyazlaması olan kişilerin de D vitamini eksikliği olduğunu göstermektedir. Bu besin aynı zamanda saç foliküllerindeki melanin üretimini de etkiler. Güneşe maruz kaldığınızda D vitamini alabilirsiniz. Ayrıca yumurta, balık ve doğal takviyeler gibi yiyeceklerde de bulunur.

Çinko

Çinko, hücrelerinizi ve DNA’nızı saldırılara karşı korumaktan sorumlu bir mineraldir, bu yüzden insanlar onu grip ve soğuk algınlığında kullanır. Çinko ayrıca vücudun protein yapmasına yardımcı olur ve saç sağlığını etkiler. Bu mineral, fasulye, kepekli tahıllar ve kırmızı ette yaygın olarak bulunur.

Biotin

Araştırmalar, biotin eksikliğinin saçlarının erken beyazlamasında rol oynayabileceğini gösteriyor. Biotin takviyeleri almak saçı daha kalın ve daha güçlü hale getirebilir. yetişkinler için günlük tavsiye edilen miktar 30 mikrogramdır.

Magnezyum

Magnezyum, cilt ve saç sağlığını etkileyen minerallerden biridir. Bu madde proteinden oluşan saç foliküllerini güçlendirerek saç dökülmesinin azaltmasında önemli rol oynar.

NBS superfood

NBS Superfood besin takviyesi, doğal kaynaklı bir besin takviyesidir. Bu takviye, vücudun ihtiyaç duyduğu faydalı vitamin ve mineralleri içerir. Bu mikro besinler arasında bitkisel proteini, çinko, magnezyum, demir, bakır, B9 vitamini, biotin ve D vitamini bulunur. Bu unsurların bir takviyede birleştirilmesi vücuda saç beyazlaması ile savaşmak için ihtiyaç duyduğu bileşenleri sağlar.

Sonuç

Bu yazıda saç beyazlamasının önlenmesinde beslenme ve takviyelerin rolünü inceledik. Bu nedenle, ilk olarak saçın doğal ve erken beyazlamasının nedenlerini tanıttık. Sonra saç beyazlamasını önlemenin yollarını öğrendik. Bu yollardan biri, takviyelerin alınması ve kişinin sağlıklı bir beslenme programının olmasıdır. Saç beyazlamasının önlenmesinde birçok vitamin ve mineral rol oynayabilir.Bu makalede hepsini gördük.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares