NBS ile diyabetin acısını tatlandırın

NBS ile diyabetin acısını tatlandırın
Diyabet ve onu kontrol etmenin yolları

Diyabetin tarihi:

İnsanlar yerleşmeye ve tarlalarda çalışmaya başladığından beri, aralarında şeker kullanımı arttı, ancak bu merak edilecek bir konu değildi, çünkü fazla şeker aşırı fiziksel aktivite yoluyla emilip ve olumsuz etkilerini neredeyse etkisiz hale getiriyordu. Sosyal sınıfların oluşmasıyla birlikte,  zenginler ve güçlüler, daha fazla tatlı tüketen ve çiftçilerin ve genel halkın aksine daha az fiziksel aktivite yapan kişiler, vücutlarında şeker birikimi ile karşılaştılar. O zamandan beri, diyabet tartışması objektif hale geldi. Yunanlılar buna diyabet adını verdiler ve halk arasında zenginlerin hastalığı olarak bilindi.

NBS ile diyabetin acısını tatlandırın
Günümüzde Diyabet

Fiziksel aktivitenin en aza indirildiği ve çoğu insanın yüksek şekerli ve hazır yiyecekler yediği için, modern dünya ve yaşam tarzında diyabet, insan sağlığı için ciddi bir tehdit sayılır. Şu anda dünya çapında 371 milyon insanı etkiliyor, 187 milyonu bunun farkında bile değil. Dünya Sağlık Örgütü, diyabetli insan sayısının 2030 yılına kadar iki katından fazla olacağını tahmin ediyor ki bu endişe verici bir istatistiktir.

Ayrıca, Uluslararası Diyabet Federasyonu’na göre, İran dahil Orta Doğu’da yaşayanların %48’i teşhis edilmemiş diyabet hastası. Şu demek oluyor ki, her iki kişiden biri hastalığının farkında değildir ve bu, diyabetle mücadelede büyük bir zorluktur.

Diyabetin yayılmasıyla birlikte, onu tedavi etme yöntemlerinde de önemli ilerlemeler gözetildi. Günümüzde bilim adamları, diyabetin neden oluştuğunu ve insan vücudunu nasıl etkilediğini tam olarak biliyorlar. Bu nedenleri bildiğimizde, vücuda yiyecekler ve ardından hücreler yoluyla giren şekerin, insülin adı verilen bir madde (pankreas tarafından salgılanan) ile hücrede enerjiye dönüştürülebildiğini görüyoruz. Vücut, gerekli insülini üretip kullanamıyorsa, mevcut şeker, hücrelerde enerjiye dönüşmeden kan dolaşımına girer ve uzun vadede yüksek oranda artması kan damarların bozulmasına, tansiyona ve daha birçok soruna neden olabilir.

Diyabet tipleri:

Diyabet şu anda, her biri kendi zorlukları olan birinci ve ikinci tiplere ayrılmıştır.

NBS ile diyabetin acısını tatlandırın

Tip 1 diyabet:

Tip 1 diyabet, pankreas içinde Langerhans olarak bilinen adacık hücrelerin varlığından kaynaklanır. Bunlar, hücrelerin insülin ihtiyacını tespit etmekten sorumlular, böylece hücrelere ihtiyaç duydukları insülini sağlayabilirler. Problem, genetik sorunlar nedeniyle bağışıklık sisteminin bu insülin üreten hücreleri yabancı bir oğe olarak algılayıp yok etmesiyle başlar. Bu olay sonucunda, vücutta insülin üretilmez ve şeker kanda kalır ve genetik faktörler doğumun ilk günlerinden itibaren ergenliğe kadar etkileyebildiği için genellikle insanları çocukluktan ergenliğe kadar etkiler.

Bu gibi durumlarda hasta gerekli insülini doktor gözetiminde ve belirlenmiş bir zamanlarda vücuduna almalıdır.

Gerçi, tip 1 diyabet, tüm dünya nufüsunda diyabetli kişilerin yalnızca yaklaşık yüzde 10’unu ve tip 2 yüzde 90’ını oluşturur.

NBS ile diyabetin acısını tatlandırın

tip 2 diyabet:

Tip 2 diyabette, Langerhans adacıklarındaki insülin üreten hücreler, hücrelerin ihtiyaç duyduğu insülini tedarik etme kabiliyetine sahip değildir ve ya bazı durumlarda da insülin üretilir ancak hücreye giremez ve bu nedenle şekerin enerjiye dönüşmesi gerçekleşmez. Böyle bir durumun sonucu şeker birikmesi ve şeker hastalığının oluşmasıdır.

Çoğu insan tip 2 diyabet hastası olduğunu bile bilmiyor, ancak sıkça idrara çıkma, aşırı susama ve açlık, bulanık görme, yara ve morarma iyileşmesinde yavaşlık, ellerde ve ayaklarda ağrı veya uyuşukluk diyabetin ilerlemesinin açık bir işareti olabilir.

Şeker içeren maddelerden kaçınmak ve kan şekeri seviyelerinin sürekli kontrolü ve bazı durumlarda insülin enjeksiyonları diyabetle mücadele için yapılması gereken işlerden biridir, ancak tip 2 diyabetin önlenebilmesi ve kontrol altına alınabilmesi nedeniyle, araştırmacılar, tedavi yöntemlerine ek olarak, yaşam tarzını değiştirmeyi, stressten uzak durmak, daha aktif olmak ve etkilenen veya risk altındaki kişilerin beslenmesini iyileştirmeyi öneriyorlar.

Tip 2 diyabetin gelişmesinde rol oynayan en önemli çevresel faktörlerden biri olan stres, vücutta insülin salgılanmasını etkileyebilir. Kötü beslenme de diyabet prevalansında önemli bir faktör olarak bahsedilmektedir. Vücuda çok fazla şeker girerse ve enerji dönüşümü olmazsa, vücudun insülin üretmesine yardımcı olmak için insülin veya yiyecek enjekte etmekten başka bir yol yoktur.

NBS superfood’un diyabet kontrolü üzerindeki etkisi:

Araştırmacılar, pankreastaki insülin üreten hücrelerin üzerinde yapılan araştırmalardan, bu hücrelerin onarabildiğini ve verimliliğini artırabildiğini ve bu hücreler güçlendirilirse diyabetin büyük ölçüde iyileştirilebileceğini veya kontrol ve tedavi edilebileceğini keşfettiler.

bu güçlendirilmiş besinin Langerhans adacıklarının insülin üreten hücreleri ve glikoz (şeker) reseptör hücreleri üzerindeki etkisini incelemek için, NBS Superfood’daki araştırmalar, ilginç sonuçlar gösterdi. NBS superfood’un vücuda girmesiyle, bağışıklık sistemi tarafından ciddi şekilde hasar görmemiş hücrelerin dokuları onarıldığı ve şeker emmeyi başardığı ortaya çıktı.

Bu araştırmanın sonuçları, tip 1 diyabetli kişilerde çok yardımcı oludugunu gösteriyor, ancak bu çalışmalar, tip 2 diyabeti inceleme sürecinde NBS superfood, insülin üreten hücrelerin güçlendirilmesine ek olarak, otomatik sinirlerini (Sempatik ve parasempatik) ve aynı zamanda insülin salgılanmasını düzenleyebildiği için, tip 2 diyabetin kontrolünde ve iyileştirilmesinde önemini daha çok göstermektedir.

Araştırmanın sonuçları, NBS superfood ürününü diyabetli kişiler için doğal, yan etkisi olmayan ve çok uygun bir gıda takviyesi olarak tanıtmaktadır ve olumlu etkileri bu ürünü tüketen şeker hastalarının testlerinde görülebilmektedir.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares