Hangi vitaminler karaciğerde depolanmaz?

karaciğer

Hangi vitaminler karaciğerde depolanmaz?

Bu yazıda hangi vitaminlerin karaciğerde depolanamayacağını göreceğiz. Bazı vitaminler gerektiğinde kullanılmak üzere karaciğerde depolandığı gibi, birçoğu da vücutta uzun süre kalamaz .

Bu nedenle her bir vitaminin işlevini ve karaciğerde depolanıp depolanmayacağını  bilmek için önce karaciğeri  tanıyıp, işlevlerini bilmekte fayda var. Öncelikle , karaciğerde hangi vitaminler depolanır ve hangi vitaminler depolanmaz, bu vitaminleri bilmemiz karaciğerimize iyi bakmamızı sağlayacak. Karaciğerde depolanmayan başlıca vitaminler arasında C, F vitaminleri veya yağ asitleri ve bazı B vitaminleri bulunur. Son olarak bu vitaminlerin vücuda sağlanması için beslenme ile alınabilen  takviyeleri göreceğiz.

Karaciğer nedir?

Karaciğer, sadece omurgalılarda bulunan bir organdır. İnsanlarda bu organ vücudun alt kısmında, karnın sağ tarafında ve diyaframın altında bulunur. Karaciğer, safra ve safra asitleri üreten ve vücuttaki yağlı dokuların parçalanmasına yardımcı olan yanal bir sindirim organıdır. Safra kesesi, karaciğerin altında bulunan küçük bir kesedir. Bu kese, karaciğer  tarafından üretilen safrayı depolar ve sindirim için ince bağırsağa taşır. Karaciğer dokusu, Birçoğu vücudun hayati işlevleri için gerekli olan karmaşık ve küçük moleküllerin parçalanması ve sentezi dahil olmak üzere birçok yüksek hacimli biyokimyasal reaksiyonu düzenler.

Karaciğer vitaminleri nasıl depolar?

Karaciğer, vitaminleri kullanılabilir formlara parçalar. Karaciğer bunu yapmazsa alınan vitaminlerin vücudumuza hiç bir yararı olmaz . Safra bu vitaminleri parçalar ve onlar kan dolaşımına girerek vücudumuza yayılır.

Hangi vitaminler karaciğerde depolanır?

Yağda çözünen A, D, E ve K vitaminleri  karaciğerde depolanır. B12 vitamini ayrıca vücudun ihtiyacı olduğunda kullanılmak üzere karaciğerde depolanır. Karaciğer, A vitamini ve B12 vitamini dört yıl boyunca depolayacağı gibi D vitaminini yalnızca dört ay boyunca yeterli miktarda depolayabilir. Eğer, Safra üretimi karaciğer hasarı nedeniyle tehlikeye girerse, bu vitaminlerin uygun şekilde emilimi de olumsuz yönde etkilecektir.

Karaciğerin depolamadığı vitaminler

Karaciğerin depolayamadığı vitaminler suda çözünen vitaminlerdir. Bu vitaminler, önce kan dolaşımına emilirler ve fazlalıklar böbrekler tarafından atılır. aşağıda bu vitaminler ve işlevlerin türlerini göreceğiz.

C vitamini

c vitamini

Bu vitamin, vücudun kimyasal reaksiyonlarında elektron taşır ve vücudun bağışıklık sisteminde ve genel sağlığında önemli rol oynayan en önemli antioksidanlardan biridir. Aynı zamanda vücuttaki hücrelere ve dokulara serbest radikal hasarını da önler.

F vitamini

Bu vitamin, omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini  içerir. Esansiyel yağ asitleri, vücudun biyolojik süreçlerin yapması için gerekli olan yağ asitleridir. Bu asitler, kolesterolün arter duvarlarında birikmesine izin vermez.

B vitaminleri

Karaciğerin depolayamadığı B vitamin çeşitleri ;

B1 Vitamini:

Bu vitamin şekerin yanmasında ve sinir fonksiyonlarında etkilidir.

B2 Vitamini:

Bu vitamin, önemli metabolik faaliyetlerde, B3 ve B6 vitaminlerinin aktivasyonunda ve birçok hayati işlevi yapmak için rol oynar.

B3 Vitamini:

Bu vitaminin vücuttaki varlığı, DNA yenilenmesi süreci ve kalsiyum iyonlarının taşıması için gereklidir.

B4 Vitamini:

Bu vitamin metabolizma, yağ yakımı, özellikle karaciğerdeki fazla yağ yakımı için kullanılır.

B5 Vitamini:

B5 vitamini, yağların, karbonhidratların ve proteinlerin metabolizması için gereklidir ve hormonların sentezinde rol oynar. Bu vitamin, mukoza zarının ve cildin büyümesini ve direncini arttırır.

B6 Vitamini:

Bu vitamin, kapsamlı  biyokimyasal reaksiyonlarda rol oynar ve sinir sisteminin işlevine ve glikojen ve amino asitlerin metabolizmasına yardımcı olur.

B7 Vitamini:

Bu vitamin, karbonhidratların ve amino asitlerin, yağ asitlerinin, proteinlerin metabolizmasında ve ayrıca B6 ve B12 vitaminlerinin enerji üretimi ve sentezinde rol oynayan bir koenzimdir.

B9 Vitamini:

Bu vitamin, sinir sistemi ve kan temini gibi birçok vücut işlevi için gereklidir ve vücudu doğum kusurlarına, kalp hastalıklarına, bazı kanserlere ve kemik erimesine karşı korur.

Besin takviyeleri almak ne işe yarar ?

NBS Superfood

Takviyeleri ve multivitaminleri aldığınız zaman, özellikle yağda çözünen vitaminler olmak üzere her bir vitamin için önerilen miktardan fazlasını almaktan kaçınmalısınız.  Bu vitaminlerin bir kısmı karaciğerde depolandığı için çok fazla tüketilmesi karaciğer sorunlarına neden olabilir. Karaciğer hasarını önlemek için bu vitaminleri içermeyen veya daha az içeren takviyeleri de kullanabilirsiniz.

NBS Superfood, hayvansal kökenli B12 vitamini hariç, karaciğerde depolanan vitaminleri içerir. Ayrıca C vitamini ve yağ asitleri gibi diğer vitaminleri de bileşiminde içerir. Bu takviye tamamen doğaldır ve kimyasal madde içermez. Bu özellikler, tüketiminin karaciğere zarar vermemesini ve işlevine müdahale etmemesini sağlar.

Sonuç

Vitaminlerin her biri vücutta farklı şekillerde tüketilir. Bir kısmı karaciğerde bir süre kalabilir, bir kısmı da insan vücudunda depolanamaz. Bu yazımızda karaciğerden ve bu organın depolayamadığı vitaminlerden bahsettik.

İlk önce karaciğerin nasıl çalıştığını ve bazı vitaminleri nasıl depolayıp kullanıma hazırlayabileceğini öğrendik. Devamında karaciğerde depolayabileceği vitaminleri tanıttık. Daha sonra karaciğerde depolanmayan vitaminlere baktık. Bunlar C, F vitaminleri ve bazı B vitaminleri  ve bunların nasıl çalıştıklarını ve vücut üzerindeki etkilerini öğrendik. Son olarak, NBS gibi vitamin takviyeleri almaktan bahsettik. yiyeceklerin kullanmasına ek olarak takviyeler de vücudun ihtiyac duyduğu vitaminleri sağlar.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares